15η αγωνιστική

*Αναμέτρηση με χαρακτήρα ντέρμπι, γνωστό και ως “Västderby (Ντέρμπι της Δύσης)”.

*Η Έλφσμποργκ επικράτησε και στα πέντε τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Γκέτεμποργκ.

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΕΛΦΣΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-4 επί της Κάλμαρ, για το πρωτάθλημα. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Χουλτ (30′), Όκελς (52′), Ζένελι (77′) και Λάρσον (79′), αγωνιζόμενη και με παίκτη περισσότερο από το φινάλε του ημιχρόνου.

Από ένα αήττητο σερί 13 αγώνων προέρχεται η Έλφσμποργκ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τζίμι Τελίν φιλοξενήθηκε από την Κάλμαρ, από την έδρα της οποίας πέρασε με το εντυπωσιακό 0-4. Παρότι δέχθηκε πίεση στο ξεκίνημα, ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ και λίγο αργότερα απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα. Στη συνέχεια είχε επιθετικό μονόλογο και βρήκε ακόμη τρεις φορές δίχτυα.

Κάπως έτσι έφτασε τις έντεκα νίκες σε αυτό το αήττητο σερί της και διατηρείται στις πρώτες θέσεις στη βαθμολογία Α Σουηδίας. Επικράτησε στα 5/6 πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε και μια ισοπαλία. Παρελθόν αποτελεί από το ρόστερ της ο Αντρέ Ρέμερ, ο οποίος πωλήθηκε στη Μίντιλαντ. Μακροχρόνια απόντας ο Βίκτορ Βίντελ, δεν επηρεάζει.

Έλφσμποργκ Στατιστικά

*2-3 Goals τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΓΚΕΤΕΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από τη Βάρμπεργκς, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 0-2 (55′, 90′), για να μειώσει απλά στις καθυστερήσεις με το πέναλτι του Νόρλιν.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα εδώ και οκτώ παιχνίδια πρωταθλήματος η Γκέτεμποργκ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γενς Μπέρτελ Άσκου υποδέχθηκε τη Βάρμπεργκς, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2. Για ακόμη μια φορά αποδείχθηκε κατώτερη των προσδοκιών και παρότι είχε ευκαιρίες στο παιχνίδι, το μόνο που κατάφερε ήταν απλά να μειώσει στις καθυστερήσεις για το τελικό αποτέλεσμα.

Αυτή ήταν και η τέταρτη ήττα στις πέντε τελευταίες στροφές, ενώ σκόραρε και πάλι μετά από τρεις ανεπιτυχείς προσπάθειες. Παραμένει έτσι στην τελευταία θέση της κατάταξης, με μόλις οκτώ βαθμούς, όσους έχει και η Βάρμπεργκς. Αγνοεί το διπλό σε επτά εξόδους (0-3-4). Γνώριμες οι απουσίες των Σεμπάστιαν Όλσον και Χουσεΐν Καρνέιλ.