10η αγωνιστική

*Αήττητη η Άαρχους στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Βίμποργκ, επικρατώντας στα 3/4.

ΒΙΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 3-4 επί της Έσμπιεργκ, για το κύπελλο. Παρότι προηγήθηκε δις με τους Εμεντά (39′) και Μποντέ (55′), για να δεχθεί ισάριθμες την ισοφάριση (51′, 64′) και την ανατροπή στο 70ο λεπτό. Ωστόσο, σκόραρε ακόμη δις στο φινάλε με τους Εμεντά (80′) και Τόμας (90’+3).

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα έμεινε για τέταρτο σερί ματς η Βίμποργκ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιάκομπ Φρις φιλοξενήθηκε από τη Σίλκεμποργκ, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0. Απογοήτευσε πλήρως με την εμφάνιση της και αφού βρέθηκε πίσω λίγο μετά το μισάωρο, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Είχε κάποιες καλές στιγμές στη συνέχεια, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κάτι.

Τρίτη ήττα σε αυτό το αρνητικό σερί που “τρέχει” στο πρωτάθλημα, έχοντας και μια ισοπαλία 2-2 με τη Μίντιλαντ. Παραμένει έτσι στο δεύτερο μισό με εννέα βαθμούς σε ισάριθμα παιχνίδια. Μεσοβδόμαδα, επικράτησε δύσκολα με 3-4 της Έσμπιεργκ, για τον τρίτο γύρο του κυπέλλου.

Βίμποργκ Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΑΡΧΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Νίκεμπινγκ, για το κύπελλο. Το μοναδικό τέρμα σημείωσε ο Μπεϊμό στο 64ο λεπτό.

Όπως η σημερινή της αντίπαλος, έτσι και η Άαρχους δεν έχει πανηγυρίσει κάποια νίκη στα τρία τελευταία ματς πρωταθλήματος. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ούβε Ρέσλερ φιλοξενήθηκε από τη Ράντερς, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Ανώτερη σε γενικές γραμμές, ωστόσο στάθηκε άτυχη να βρεθεί πίσω στο σκορ λίγο μετά το μισάωρο και στη μοναδική φάση που δέχθηκε. Συνέχισε να πιέζει στη συνέχεια, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει στο φινάλε.

Με το βαθμό που απέσπασε έφτασε τους 13 συνολικά, έχοντας δεχθεί γκολ και στα έξι πιο πρόσφατα παιχνίδια της στη διοργάνωση. Μεσοβδόμαδα, επικράτησε με 0-1 στην έδρα της Νίκεμπινγκ, για τον τρίτο γύρο του κυπέλλου. Τη δεύτερη και τελευταία αγωνιστική της τιμωρίας του εκτίει ο Πίκοκ-Φάρελ, σε αντίθεση με τον Πόουλσεν που εξέτισε.