* Αήττητη η Σεντ Πάτρικς στα 4 τελευταία μεταξύ τους (3-1-0).

* Στον 1ο γύρο (08/03): Σεντ Πάτρικς – Νταντάλκ 1-0

✅ Κλικ στα προγνωστικά στοιχήματος για να βρεις όλες τις προτάσεις της ημέρας!

ΝΤΑΝΤΑΛΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-1) από την Ντέρι Σίτι. Οι Ο’Ράιλι (31’), Πάτσινγκ (46’), Μάλεν (58’), Ντάφι (65’) σκόραραν για την Ντέρι και ο Ο’Κέιν (75’) μείωσε στο τελικό σκορ για την Νταντάλκ.

Δεν μπορούν να σηκώσουν κεφάλι τα “κρίνα”, το ταξίδι της περασμένης Παρασκευής στο βορρά ήταν εξ ορισμού δύσκολο κι επιβεβαιώθηκε η διαφορά δυναμικής. Παρέμειναν δίχως νίκη στην σεζόν (0-3-5) και στο -7 απο τις θέσεις παραμονής.

Άχρωμο το πρώτο ημίωρο του αγώνα, μέσα από ωραία ανάπτυξη, αλλά τύχη στο τελείωμα προηγήθηκε η Ντέρι. Η Νταντάλκ, εκλεισε το ημίχρονο δίχως απειλή για την αντίπαλη εστία και 32 δευτερόλεπτα στο δεύτερο μέρος δέχθηκε το δεύτερο γκολ από εντυπωσιακό, εκτός περιοχής, σουτ.

Κυριαρχικό το πρώτο 20λεπτο μετά την ανάπαυλα για την Ντέρι, με ποιοτικό passing game διαμορφώθηκε το 4-0. Μετά το 4ο γκολ άρχισε να απειλεί η Νταντάλκ, πέτυχε το γκολ της τιμής, βρίσκοντας χώρο στην πλάτη της άμυνας από βαθιά μπαλιά.

Ο προβληματικός 1ος γύρος προκάλεσε αλλαγή προπονητή, απολύθηκε ο κόουτς Ο’Ντόνελ. Με υπηρεσιακό δίδυμο θα πάει στο σημερινό ματς, προσπαθώντας να πετύχει το πρώτο εντός έδρας γκολ της σεζόν!

Επιστρέφει από τιμωρία ο Ντέιβις (δεξί μπακ), παραμένει τραυματίας ο Ντέιβις στην άμυνα.

ΝΤΑΝΤΑΛΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ

ΣΕΝΤ ΠΑΤΡΙΚΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Σάμροκ Ρόβερς. Ο Νιούτζεντ (4’) άνοιξε το σκορ για τους Ρόβερς, αλλά οι Ρέντμοντ (53’) και Νόλαν (56’) γύρισαν το ματς για την Σεντ Πάτρικς.

Ανεβάζουν στροφές οι “άγιοι”, την περασμένη Παρασκευή πέτυχαν back to back νίκες και με την ανατροπή επί των πρωταθλητών εκτοξεύθηκε η αυτοπεποίθηση του συνόλου.

Οι Ρόβερς μπήκαν καλύτερα στο ντέρμπι της πρωτεύουσας, προηγήθηκαν με κεφαλιά σε γεμάτη περιοχή και δευτερόλεπτα αργότερα άγγιξαν το δεύτερο γκολ. Στο 13’ είχαν δοκάρι σε σχεδόν ανυπεράσπιστη εστία, το οποίο σα να ξύπνησε την Σεντ Πάτρικς.

Έκλεισε καλύτερα το πρώτο μέρος η Σεντ Πάτρικς απείλησε δις και στο ξεκίνημα της επανάληψης έφερε το ματς στα ίσια με κεφαλιά σε στατικό. Εκμεταλλεύτηκε το σάστισμα των φιλοξενούμενων, η υψηλή πίεσή της καρποφόρησε με κλέψιμο για την ανατροπή! Σε παθητικό ρόλο μετά το 2-1, στις καθυστερήσεις γλίτωσε την ισοφάριση σε φόρτωμα της περιοχής της.

Ευχαριστημένος από τη βελτιωμένη εικόνα της ομάδας του ο κόουτς Ντέιλι, ο οποίος δεν μπορεί να υπολογίζει στους τραυματίες ΜακΛάφλιν, Γκριβόστι, ενώ είναι αμφίβολοι οι Σιόμπεργκ, Φρίμαν. Άπαντες στην άμυνα.