* 26η αγωνιστική

* Αήττητη η Μπενφίκα στα τρία μεταξύ τους για τη Liga Portugal.

* Στο 1ο γύρο (28/10): Μπενφίκα – Κάζα Πία 1-1

ΚΑΖΑ ΠΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-1) από την Εστρέλα Αμαδόρα. Ο Κίκας (57’, 75’) έκανε το 2-0 της Εστρέλα, ο Σόμα (86’) μείωσε για την Κάζα Πία και ο Λουίζ (90+1’) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Πρώτη ήττα για τις “χήνες” μετά την αλλαγή προπονητή, εκτέθηκαν αμυντικά στην Αμαδόρα μετά από 3/3 clean sheets και 7 βαθμούς συγκομιδή με τον υπηρεσιακό Σάντος στον πάγκο.

Απόλυτα δίκαιο το αποτέλεσμα (2.84 – 0.50 xGoals) για την Εστρέλα που έδειξε να το θέλει περισσότερο και άξιζε να προηγηθεί νωρίτερα.

Είχε χαμένο τετ α τετ αντεπίθεσης και δοκάρι σε κεφαλιά από κόρνερ στο πρώτο ημίχρονο. Βρήκε τελικά τη λύση σε μετάβαση μετά από λάθος στο build up της Κάζα Πία και το πρέσινγκ οδήγησε σε νέο κλέψιμο ψηλά για το 2-0. Από το πουθενά, διασπώντας την πίεση στη μεσαία γραμμή μείωσε η Κάζα Πία, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν σωστή διαχείριση, δεν οπισθοχώρησαν και στο transition “κλείδωσαν” τη νίκη.

“Δουλέψαμε πολύ στα λάθη που κάναμε κατά τη διάρκεια της εβδομάδας και νομίζω ότι είμαστε πολύ καλά προετοιμασμένοι για το αυριανό (σ.σ. σημερινό) παιχνίδι. Πρέπει να προσέξουμε τη μετάβασή τους όταν έχουμε την μπάλα.” δήλωσε ενόψει Μπενφίκα ο κόουτς Σάντος.

Επέστρεψε στο προηγούμενο (ως αλλαγή) ο Καρντόσο, επιστρέφει από τιμωρία ο σημαντικός Νέτο (μέσος), αμφότεροι αναμένονται στο αρχικό σχήμα σήμερα.

Ερωτηματικά οι Μπρίτο (μέσος), Ζεράλδες (μπακ/χαφ), Σίλβα (εξτρέμ) που δεν έπαιξαν στο προηγούμενο.

ΚΑΖΑ ΠΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 9/11 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΜΠΕΝΦΙΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Ρέιντζερς. Ο Ράφα Σίλβα πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 66ο λεπτό.

Την Πέμπτη στην Γλασκώβη υπενθύμισε το “βαρύ” ευρωπαϊκό της status κατακτώντας μία παλικαρίσια πρόκριση στα προημιτελικά του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει τη Μαρσέιγ.

Τρομερά συγκεντρωμένοι οι “αετοί” στο ανασταλτικό κομμάτι, παρότι έπαιξαν για μεγάλο διάστημα του αγώνα άμυνα σε χαμηλά μέτρα δεν επέτρεψαν καθαρές ευκαιρίες στους Σκωτσέζους, με εξαίρεση μία φάση στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ήταν άμεση στις μεταβάσεις η ομάδα του Σμιντ, δημιούργησε προϋποθέσεις πριν ο ταχύτατος Ράφα Σίλβα φύγει στο χώρο από κεφαλιά-πάσα του Ντι Μαρία για το νικητήριο γκολ. Ακολούθως αυτή έφτασε πιο κοντά σε δεύτερο γκολ, παρά κινδύνευσε η εστία του Τρούμπιν.

“Έχουμε ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα, με πολλά συνεχόμενα παιχνίδια σε σύντομο χρονικό διάστημα. Το μυαλό μας είναι πλέον στην Κάζα Πία. Είναι πειθαρχημένοι και συμπαγείς στην άμυνα και περιμένουν την αντεπίθεση.” δήλωσε ο κόουτς Σμιντ.

“Θα μιλήσω με τον Κοκτσιού και θα πάρω τις αποφάσεις μου” συμπλήρωσε, ερωτηθείς για τα παράπονα που έκανε ο Τούρκος μέσος σε ολλανδικά ΜΜΕ.

Δεν προέκυψαν νέα αγωνιστικά προβλήματα, σταθερά εκτός δράσης ο Μπερνάτ (αρ. μπακ).