*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*GG στα 6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-0) από την Στουτγκάρδη. Σκόραραν Γκιρασί (54′) και Σίλας (77′).

Είχε τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί στο 20′ όταν ο Ζάμπιτσερ σημάδεψε με δυνατό σουτ το οριζόντιο δοκάρι της Στουτγκάρδης, σε μία αναμέτρηση που δεν απείλησε ιδιαίτερα. Ο λόγος για την Ντόρτμουντ που ηττήθηκε για δεύτερη φορά μέσα σε λιγότερο από ένα μήνα στη “MHP Arena”, γνωρίζοντας παράλληλα τον αποκλεισμό από τους “16” του Κυπέλλου Γερμανίας.

Τρεις μέρες νωρίτερα απέσπασε τον βαθμό στην έδρα της πρωτοπόρου Λεβερκούζεν (1-1), δίνοντας συνέχεια στην σπουδαία επικράτηση επί της Γκλάντμπαχ στο “Signal Iduna Park” (4-2). Οι “κιτρινόμαυροι” πανηγύρισαν μόλις μία νίκη σε πέντε αγωνιστικές (δύο ισοπαλίες, δύο ήττες), πριν από αυτές είχαν “τρέξει” ένα νικηφόρο σερί 5Χ5. Ο επιθετικός Φούλκρουγκ είτε σκόραρε, είτε μοίρασε ασίστ στις 6/8 τελευταίες συμμετοχές του στην Μπουντεσλίγκα (τέσσερα γκολ, τρεις ασίστ).

Ενόψει της σημερινής αναμέτρησης αξίζει να αναφέρουμε πως ο αρχηγός Ρόις έχει εμπλακεί σε έντεκα γκολ στις 12 αναμετρήσεις που έδωσε κόντρα στη Λειψία (πέτυχε πέντε, μοίρασε έξι ασίστ). Καμία από τις 16 αναμετρήσεις που έδωσε η Ντόρτμουντ με αντίπαλο τη Λειψία δεν ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ. Την Τετάρτη (13/12) υποδέχεται την Παρί Σεν Ζερμέν για το Τσάμπιονς Λιγκ.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα δύο τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΛΕΙΨΙΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-1) της Χάιντενχαϊμ. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με Οπέντα (29′ πεν.) και Πόουλσεν (44′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γκίμπερ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Επιστροφή στο δρόμο των επιτυχιών για τη Λειψία μετά από δύο σερί ήττες σε Μπουντεσλίγκα και Τσάμπιονς Λιγκ. Την προηγούμενη βδομάδα επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί που έφερε απέναντι στη Χάιντενχαϊμ επικρατώντας στη “Red Bull Arena”. Δημιούργησε κι αστόχησε σε πολλές ευκαιρίες, τραντάζοντας δύο φορές τα αντίπαλα δοκάρια.

Λίγο έλειψε να πληρώσει την αστοχία της στην εκπνοή των καθυστερήσεων, όταν ο Γκίμπερ με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι “κόκκινοι ταύροι” εκμεταλλεύτηκαν την γκέλα της Ντόρτμουντ σκαρφαλώνοντας στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Πανηγύρισαν τέσσερις νίκες στις πέντε τελευταίες μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Η Λειψία γνώρισε δύο σερί εκτός έδρας ήττες στην Μπουντεσλίγκα, δεν έχει κάνει το σχετικό 3Χ3 ποτέ υπό τις οδηγίες του Μάρκο Ρόζε. Ο 47χρονος Γερμανός προπονητής έχει ποσοστό νίκης 64% στη μεγάλη κατηγορία στη Λειψία, αριθμός που τον αναγάγει στον πιο πετυχημένο στην ιστορία της. Την Τετάρτη (13/12) υποδέχεται τη Γιουνγκ Μπόις για το Τσάμπιονς Λιγκ.