*Πρώτος μεταξύ τους ημιτελικός των play off για την άνοδο. Δεν ισχύει το εκτός έδρας γκολ. Αν μετά και τη διεξαγωγή του δεύτερου ημιτελικού το συνολικό σκορ είναι ισόπαλο, ακολουθεί παράταση και αν δεν αλλάξει κάτι, η πρόκριση θα κριθεί στα πέναλτι.

*Στην κανονική διάρκεια: Χάμιλτον – Αλόα 2-1, Αλόα – Χάμιλτον 0-0, Χάμιλτον – Αλόα 1-2, Αλόα – Χάμιλτον 0-1

*Έξι σερί N/G στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια σε αυτό το γήπεδο.

✅ Δείτε όλα τα παιχνίδια στο κουπόνι για στοιχημα ✅

ΑΛΟΑ

Προηγούμενο ματς: H Αλόα έφερε 2-2 εκτός έδρας με την πρωταθλήτρια και πρωτοπόρο Φόλκερκ. Μάλιστα προηγήθηκε 0-2 στο ημίχρονο με τέρματα του Σαμόν (29’, 45’), πριν δεχθεί την μείωση του σκορ από τον Νέσμπιτ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και την ισοφάριση από τον Σπένσερ με πέναλτι στο 85’.

Η Αλόα τελείωσε το πρωτάθλημα με μία τιμητική ισοπαλία, αφού έφερε 2-2 εκτός έδρας με την πρωτοπόρο και πρωταθλήτρια Φόλκερκ. Βέβαια θα μπορούσε ακόμη και να κερδίσει, αν άντεχε λίγο ακόμη. Όμως και έτσι, η ψυχολογία της αναμένεται βελτιωμένη.

Τερμάτισε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά πάρα πολύ μακριά, στο -18 (!) από την σημερινή της αντίπαλο που ήταν δεύτερη. Μάλιστα η τελευταία ήττα της έχει έρθει από τη σημερινή της αντίπαλο, όταν συναντήθηκαν πριν από περίπου 17 μέρες, στο ίδιο γήπεδο που θα παίξουν και σήμερα.

Πάντως στο γήπεδό της έχει κάποια προβλήματα τώρα τελευταία, καθώς δεν κερδίζει εδώ και τέσσερις αγώνες, με δύο ήττες και δύο ισοπαλίες, έχοντας πετύχει μόλις ένα γκολ σε αυτό το διάστημα.

Αλόα Στατιστικά

*3/5 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*11/20 Ν/G εντός έδρας

ΧΑΜΙΛΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Η Χάμιλτον κέρδισε 4-1 εντός έδρας την Κέλτι Χαρτς, σκοράροντας από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο, με τους Μόργκαν (7’), Χάστι (25’, 71’), Σμιθ (78’), με την αντίπαλο της απλά να μειώνει με τον Τζόνστον στο 42’.

Η Χάμιλτον ολοκλήρωσε επίσης με νίκη το πρωτάθλημα, κερδίζοντας 4-1 εντός έδρας την Κέλτι Χαρτς, πετυχαίνοντας τρίτη συνεχόμενη, όγδοη στους 11 τελευταίους αγώνες της, διάστημα στο οποίο έχει μόνο μία ήττα. Μία εξ αυτών ήταν και απέναντι στη σημερινή της αντίπαλο, στο ίδιο γήπεδο μάλιστα, πριν περίπου 17 μέρες.

Τερμάτισε στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά στο -16 από την κορυφή και στο +18 από την τρίτη θέση και τη σημερινή της αντίπαλο. Κάτι που δείχνει πως μάλλον συμμετείχε σε ένα πρωτάθλημα μόνη της!

Είχε πάντως την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος και το προπονητικό δίδυμο των Ράνκιν-ΜακΚίνον που “τρέχει” την ομάδα υπέγραψε συμβόλαιο πολλών ετών.