*9η αγωνιστική των πλέι οφ.

*Αήττητη η Νόρντζελαντ στα πέντε τελευταία εντός της με αντίπαλο τη Μίντιλαντ, έχοντας τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες.

*No Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στην κανονική διάρκεια: Νόρντζελαντ – Μίντιλαντ 3-0, Μίντιλαντ – Νόρντζελαντ 2-0

*Στον πρώτο γύρο των πλέι οφ: Μίντιλαντ – Νόρντζελαντ 2-3

ΝΟΡΝΤΖΕΛΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Μπρόντμπι, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 27ο λεπτό.

Τέλος έλαβε το αήττητο σερί των δέκα αγώνων πρωταθλήματος για τη Νόρντζελαντ, στο οποίο και μετρούσε οκτώ νίκες και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιοχάνες Θόρουπ φιλοξενήθηκε από τη Μπρόντμπι, στην έδρα της οποίας ηττήθηκε με 1-0. Ούσα πιο παθητική στον αγωνιστικό χώρο, βρέθηκε πίσω στα μέσα του ημιχρόνου. Ρίσκαρε στην πορεία και πήρε περισσότερες πρωτοβουλίες, αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει την κατάσταση.

Μετά και από αυτή την απώλεια, έμεινε στο -5 από την κορυφή και το έργο της για πιθανή κατάκτηση του τίτλου έγινε αρκετά δύσκολο πλέον. Παρέμεινε αήττητη στα εννέα τελευταία εντός της, έχοντας επικρατήσει στα 6/9.

Νόρντζελαντ Στατιστικά

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα οκτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Κοπεγχάγης, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Φρανκουλίνο (23′) και Σαρλς (37′), δεχόμενη απλά τη μείωση με πέναλτι στο 87ο λεπτό.

Την τρίτη διαδοχική της νίκη πανηγύρισε η Μίντιλαντ, μετά και από εκείνες κόντρα σε Μπρόντμπι (3-2 εντός) και Άαρχους (2-1 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τόμας Τόμασμπεργκ φιλοξενήθηκε από την Κοπεγχάγη, της οποίας και επικράτησε με 1-2. Μπορεί να μην έπιασε το μέγιστο της απόδοσης της, ωστόσο κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα εκμεταλλευόμενη την αποδοτικότητα της στις φάσεις που της παρουσιάστηκαν. Βέβαια είχε και αρκετή δόση τύχης στο ματς, πριν δεχθεί απλά τη μείωση στα τελευταία λεπτά.

Κάπως έτσι έφτασε τους 61 βαθμούς και πέρασε μόνη πρώτη για την ώρα σε αυτά τα πλέι οφ, δυο στροφές πριν το φινάλε της σεζόν. Δύσκολη η αποψινή της αποστολή, αν και πήρε το διπλό στις 4/6 πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες είχε και δυο ήττες. Συμπλήρωσαν κάρτες οι Ντάλσγκορντ και Τσο, οπότε και θα εκτίσουν τιμωρία.