10η αγωνιστική

*Αήττητη η Χάκεν στα πέντε τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Μάλμε, έχοντας τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα έξι τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΧΑΚΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από τη Χάλμσταντ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 22ο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 44′, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 46′.

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες η Χάκεν, μετά και τις δυο νίκες κόντρα σε Σίριους (0-3 εκτός) και Κάλμαρ (3-1 εντός). Πιο συγκεκριμένα, την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πάκο Γιόχανσεν φιλοξενήθηκε από τη Χάλμσταντ, στην έδρα της οποίας γνώρισε βαριά ήττα με 3-0. Κατώτερη των περιστάσεων η εμφάνιση της, μπορεί να είχε κατοχή και φάσεις, αλλά ήταν άστοχη και αμυντικά προβλημάτισε, για να μην αποφύγει τα χειρότερα.

Μετά και από αυτή την απώλεια, βρίσκεται στην πέμπτη θέση της κατάταξης και στο -8 από την κορυφή. Επικράτησε στα 3/5 φετινά εντός της, στα οποία είχε παράλληλα και από δυο ήττες, κόντρα σε Μιάλμπι (0-1 εντός) και Νόρκεπινγκ (1-2 εντός). Επιστροφή στην αποστολή για τον Ζεϊντάν Ινουσά.

Χάκεν Στατιστικά

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΑΛΜΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Γκάις, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Γιάνσον στο 84ο λεπτό.

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Μάλμε, μετά και το εκτός 0-3 επί της Γκέτεμποργκ (0-3 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χένρικ Ρίντστρεμ υποδέχθηκε τη Γκάις, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Καλύτερη σε γενικές γραμμές στον αγωνιστικό χώρο, είχε τον έλεγχο και τις ευκαιρίες, αλλά δυσκολεύτηκε αρκετά για να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, κάτι που έκανε πράξη εν τέλει προς το φινάλε.

Έφτασε έτσι τις οκτώ νίκες μετά και τις εννέα πρώτες στροφές του πρωταθλήματος, οπότε και είναι μόνη πρώτη, έχοντας σημαντική διαφορά (+5) από τους διώκτες της. Πήρε το διπλό στις 4/5 φετινές εξόδους της, στις οποίες είχε και μια ήττα 3-1 από την Έλφσμποργκ. Εκτίει τιμωρία ο μπακ Στρίγκερ Λάρσεν, που συμπλήρωσε κάρτες.