*6η αγωνιστική των πλέι οφ.

*Η Κοπεγχάγη επικράτησε και στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Σίλκεμποργκ.

*Over 2.5 τα 5/8 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στην κανονική διάρκεια: Κοπεγχάγη – Σίλκεμποργκ 1-3, Σίλκεμποργκ – Κοπεγχάγη 0-3

*Στο κύπελλο: Κοπεγχάγη – Σίλκεμποργκ 0-2, Σίλκεμποργκ – Κοπεγχάγη 1-2

*Στον πρώτο γύρο των πλέι οφ: Κοπεγχάγη – Σίλκεμποργκ 2-0

Δείτε τα Προγνωστικά Δανίας

ΣΙΛΚΕΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Μίντιλαντ, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τους Άνταμσεν (17′), Κλίνγκε (28′) και Θόρνταρσον (45′).

Επιτέλος νίκη για τη Σίλκεμποργκ, μετά από 14 παιχνίδια στα οποία και είχε τέσσερις ισοπαλίες και δέκα ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κεντ Νίλσεν υποδέχθηκε τη Μίντιλαντ, της οποίας και επικράτησε με 3-0. Πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και αφού πήρε σαφές προβάδισμα μέχρι τα μέσα αυτού, βρήκε και τρίτο τέρμα πριν την ανάπαυλα. Κατέβασε ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα.

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, μετά και τις 20 Οκτωβρίου, όταν και πήρε το διπλό επί της Χβίντοβρε (1-2 εκτός). Αγωνίζεται χωρίς άγχος σε αυτά τα πλέι οφ, καθώς απέχει αρκετά από τις ευρωπαϊκές θέσεις, με το ενδιαφέρον της να είναι αποκλειστικά στον τελικό του κυπέλλου (09/05). Μια νίκη στα οκτώ τελευταία εντός της (1-3-4). Συμπλήρωσε κάρτες ο μέσος Μάτσον.

Σίλκεμποργκ Στατιστικά

*No Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-2 επί της Άαρχους, για το πρωτάθλημα. Ο Όσκαρσον σημείωσε και τα τρία τέρματα της (57′, 85′, 90’+3), δεχόμενη προσωρινά την ισοφάριση στο 67ο λεπτό και τη μείωση στις καθυστερήσεις.

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Κοπεγχάγη, μετά και από εκείνη επί της Σίλκεμποργκ (2-0 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιάκομπ Νέεστρουπ υποδέχθηκε την Άαρχους, της οποίας και επικράτησε με 3-2. Ανώτερη σε γενικές γραμμές στον αγωνιστικό χώρο, δημιούργησε φάσεις, αλλά τα βρήκε αρκετά σκούρα μέχρι να κάμψει την αντίσταση της αντιπάλου της. Σε μεγάλα κέφια ο φορ Όσκαρσον, που μπήκε ως αλλαγή και πέτυχε χατ τρικ.

Για την ώρα μοιράζεται την τρίτη θέση με τη Μίντιλαντ και είναι στο -4 από την πρωτοπόρο Μπρόντμπι, στη μάχη για τον φετινό τίτλο. Πανηγύρισε μόλις ένα διπλό στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της (1-1-2). Αρκετά γεμάτο το απουσιολόγιο του Νέεστρουπ ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.