*Στον πρώτο γύρο: ΑΠΟΕΛ – Απόλλων Λεμεσού 1-1

*Το ντεμπούτο του στην τεχνική ηγεσία του Απόλλων Λεμεσού θα πραγματοποιήσει ο Πάμπλο Ματσίν.

*GG στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (4-3) της Καρμιώτισσας. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 2-0 με Αμπντουραχίμι (3′) και Πέδρο Μαρκές (37′), μείωσε ο Ντουμπιά στο 39′. Το 3-1 έκανε ο Μαλεκκίδης στο 73′, ισοφάρισε η Καρμιώτισσα με Ντουμπιά (84′ πεν.) και Ρόσι (87′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Πέρετζ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Επιστροφή στο δρόμο των επιτυχιών με… buzzer beater στην έδρα της Καρμιώτισσας! Μετά από μία συναρπαστική αναμέτρηση με εναλλαγές στο σκορ, ο Απόλλων Λεμεσού λυτρώθηκε στην εκπνοή των καθυστερήσεων με γκολ του Πέρετζ κι ενώ, λίγο νωρίτερα, ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων πραγματοποίησε σπουδαία απόκρουση κρατώντας το 3-3. Με νέο προπονητή θα παραταχθεί ο Απόλλων Λεμεσού στο σημερινό ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ.

Πρόκειται για τον Πάμπλο Ματσίν που ανακοινώθηκε στις 26 Δεκεμβρίου, στο παρελθόν εργάστηκε σε Έλτσε, Αλαβές, Εσπανιόλ, Σεβίλλη, Τζιρόνα και Νουμάνθια. Αξίζει να σημειώσουμε πως ο 48χρονος Ισπανός αποτελεί τον τέταρτο προπονητή του συλλόγου για αυτή τη σεζόν, προηγήθηκαν οι Αντόνε, Μιλόγεβιτς και Τσολάκης. Ο Απόλλων Λεμεσού γνώρισε μόλις μία ήττα στα οχτώ τελευταία εντός έδρας ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ (πέντε νίκες, δύο ισοπαλίες): Στις 31 Οκτωβρίου 2022 με 1-0.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*NG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΑΠΟΕΛ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (3-0) της Ομόνοιας. Σκόραραν οι Μαρκίνιος (45+4′), Γαβριήλ (83′) και Τσεμπέικ (90′).

Το 4Χ4 έκανε ο ΑΠΟΕΛ στο μεταξύ τους ντέρμπι κορυφής με την Ομόνοια λίγο πριν πέσει η αυλαία για το 2023. Είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο μη καταφέρνοντας, ωστόσο, να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Άνοιξε το σκορ στην εκπνοή των καθυστερήσεων αυτού, δέχτηκε πίεση στο δεύτερο και “καθάρισε” την μπουγάδα στο 83′ με το γκολ του Γαβριήλ.

Συγκεντρώνοντας 38 βαθμούς το συγκρότημα του Ρικάρντο Σα Πίντο (σ.σ. είναι τιμωρημένος) καταλαμβάνει την 1η θέση του πρωταθλήματος όντας στο +4 από την Ανόρθωση και στο +6 από την Ομόνοια. Στις έξι τελευταίες εξόδους του ηττήθηκε μόνο από τον Άρη Λεμεσού (1-0) στις 25 Νοεμβρίου (τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία). Στα δέκα τελευταία ντέρμπι με τον Απόλλων Λεμεσού επικράτησε μόλις δύο φορές (τρεις ισοπαλίες, πέντε ήττες): Στις 4 Φεβρουαρίου 2023 (3-1 εντός) και στις 31 Οκτωβρίου 2022 (1-0 εκτός).