20η αγωνιστική

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Λοριάν – Μετς 2-3

ΜΕΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Νις, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα με πέναλτι στο 77ο λεπτό.

Συνέχεια στα αρνητικά αποτελέσματα έδωσε η Μετς, σε ότι αφορά το πρωτάθλημα. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι φιλοξενήθηκε από τη Νις, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0.

Είχε περισσότερο παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση και δεν κατάφερε να γίνει απειλητική προς την αντίπαλη εστία. Χαρακτηριστικό ότι η καλύτερη στιγμή της ήταν ένα φάουλ στο πρώτο ημίχρονο, που πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Παράλληλα, έδειχνε να αντέχει αρκετά στην πίεση που δέχθηκε, ωστόσο σε μια μπαλιά που έγινε στην πλάτη της άμυνας της, έκανε πέναλτι, από το οποίο προήλθε και το μοναδικό τέρμα.

Έκτη διαδοχική της ήττα, χωρίς να έχει σκοράρει στα 5/6 τελευταία της. Παραμένει έτσι χαμηλά στην κατάταξη, με 16 βαθμούς, όσους έχει και η Λυών, δίνοντας έτσι μεγάλη μάχη για να παραμείνει στην κατηγορία. Ηττήθηκε και στα τρία πιο πρόσφατα ματς που έδωσε μπροστά στο κοινό της, στα οποία δεν κατάφερε ούτε να βρει δίχτυα.

Απέκτησε με τη μορφή δανεισμού μέχρι το καλοκαίρι τον Καμερουνέζο εξτρέμ Ντιντιέ Λαμκέλ Ζε από τη Χατάισπορ. Την ίδια ώρα, ολοκληρώθηκε ο δανεισμός του επιθετικού Όσκαρ Εστουπινιάν, που επέστρεψε στη Χαλ. Στη διάθεση του προπονητή του είναι και πάλι ο Λαμίν Καμαρά, που ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις με την εθνική ομάδα.

Μετς Στατιστικά

*Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΟΡΙΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 3-3 με τη Χάβρη, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο 15ο λεπτό και παρότι έκανε την ανατροπή με τους Λουζά (33′) και Καρί (51′), είδε την αντίπαλο να ισοφαρίζει στο 85′. Πήρε ξανά τα ηνία στο 90’+2 με τον Μπαμπά, αλλά δυο λεπτά μετά δέχθηκε ξανά την ισοφάριση.

Εξακολουθεί να αγνοεί τη νίκη εδώ και δέκα παιχνίδια για το πρωτάθλημα η Λοριάν. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Ρεζίς Λε Μπρι υποδέχθηκε τη Χάβρη, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3, σε ένα χορταστικό ματς.

Σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι ανάμεσα τους, μπορεί να βρέθηκε πίσω από νωρίς και με πέναλτι, ωστόσο ισοφάρισε πριν την ανάπαυλα και με την επιστροφή από τα αποδυτήρια έκανε την ανατροπή. Δέχθηκε την ισοφάριση προς το φινάλε και παρότι βρήκε και πάλι δίχτυα στις καθυστερήσεις, δυο λεπτά μετά ήρθε η ψυχρολουσία για το τελικό αποτέλεσμα.

Αυτός ήταν και ο πρώτος της βαθμός μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες, ενώ δέχεται γκολ στα οκτώ τελευταία της. Βρίσκεται έτσι στην τελευταία θέση της κατάταξης. Πανηγύρισε ένα βαθμό στα πέντε τελευταία εκτός της (0-1-4), μένοντας “άσφαιρη” στα τέσσερα εξ αυτών.

Στο φινάλε της χειμερινής μεταγραφικής περιόδου απέκτησε ως δανεικό από τη Νις τον εξτρέμ Μπαντρεντίν Μπουανάνι. Έβαλε τέλος στην καριέρα του ο Βενσάν Λε Γκοφ στα 34 του χρόνια, έχοντας ταλαιπωρηθεί από αρκετούς τραυματισμούς τελευταία. Έδωσε δανεικούς τους Ντεμπό Σιλά (δεξί μπακ σε Ροντέ) και Σιρινέ Ντουκουρέ (επιθετικός σε Βαλενσιέν).