*Καλύτερο αποτέλεσμα από τη Μίντιλαντ θέλει η Μπρόντμπι, έτσι ώστε να κατακτήσει τον τίτλο. Αδιάφορη η Άαρχους, που είναι οριστικά τέταρτη.

*2-3 Goals τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στην κανονική διάρκεια: Άαρχους – Μπρόντμπι 0-3, Μπρόντμπι – Άαρχους 1-1

*Στο κύπελλο: Άαρχους – Μπρόντμπι 2-0, Μπρόντμπι – Άαρχους 2-1

*Στον πρώτο γύρο των πλέι οφ: Άαρχους – Μπρόντμπι 2-2

Δείτε τα προγνωστικά παμε στοιχημα της Κυριακής (26/05)

ΜΠΡΟΝΤΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Σίλκεμποργκ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 18′ με τον Βάλις και τρία λεπτά αργότερα ο Μπάντγκορντ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Μπρόντμπι, μετά και το εντός 1-0 επί της Νόρντζελαντ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γέσπερ Σόρενσεν φιλοξενήθηκε από τη Σίλκεμποργκ, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-2. Μπήκε αρκετά δυναμικά και μέχρι τα μέσα του ημιχρόνου πήρε σαφές προβάδισμα στο σκορ. Στην πορεία κατέβασε ταχύτητα και παρότι δέχθηκε φάσεις, κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της.

Μοιράζεται έτσι την πρώτη θέση της κατάταξης με τη Μίντιλαντ, κόντρα στην οποία υπερτερεί, έχοντας καλύτερη διαφορά τερμάτων (+26 έναντι +19). Οπότε και σε περίπτωση νίκης σήμερα θα στεφθεί πρωταθλήτρια, αδιαφορώντας για το τι θα κάνουν οι “λύκοι”. Ηττήθηκε μια φορά στα έντεκα τελευταία εντός της (7-3-1). Εξέτισε τις δυο αγωνιστικές της τιμωρίας του ο αμυντικός Τσίμπε και υπολογίζεται κανονικά.

Μπρόντμπι Στατιστικά

*Σκοράρει στα 15 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΑΡΧΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-2 επί της Κοπεγχάγης, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 13ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με το χατ τρικ του Έμιλ Μάντσεν (15′, 28′, 45’+2), πριν δεχθεί τη μείωση στο 80′.

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Άαρχους, μετά από οκτώ παιχνίδια πρωταθλήματος και με απολογισμό δυο ισοπαλίες και έξι ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ούβε Ρέσλερ υποδέχθηκε την Κοπεγχάγη, κόντρα στην οποία έκανε την έκπληξη και επικράτησε με 3-2. Αν και βρέθηκε πίσω από νωρίς, στην πορεία έκανε την ανατροπή έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Έμιλ Μάντσεν, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ μέχρι την ανάπαυλα. Δέχθηκε πίεση μετά την ανάπαυλα και εν τέλει τη μείωση προς το φινάλε.

Κάπως έτσι, εξασφάλισε την τέταρτη θέση στην τελική κατάταξη, η οποία ωστόσο δεν χαρίζει ευρωπαϊκό εισιτήριο, ούσα αδιάφορη σε αυτή την τελευταία στροφή του πρωταθλήματος. Πήρε ένα βαθμό στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της (0-1-3), παρότι σκόραρε σε όλες. Εξέτισε την τιμωρία του ο μπακ Έρικ Καλ, όμως δεν λείπουν και πάλι τα προβλήματα.