*4η αγωνιστική των πλέι οφ.

*Με απόφαση της ομοσπονδίας απαγορεύτηκε η μετακίνηση οπαδών για τους φιλοξενούμενους.

*Goal/Goal τα 8/9 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στην κανονική διάρκεια: Άρης Λεμεσού – Πάφος 1-1, Πάφος – Άρης Λεμεσού 1-0

ΠΑΦΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-3 επί της Ανόρθωσης, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με το πέναλτι του Τάνκοβιτς στο 34ο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ανατροπή (53′, 65′), εν τέλει έφερε τούμπα το ματς με τους Τάνκοβιτς (πεν. 90’+11) και Γκόλνταρ (πεν. 90’+14). Με δέκα παίκτες η Ανόρθωση στο 87ο λεπτό.

Απίθανο και εν μέρει συγκυριακό το διπλό ανατροπής που πέτυχε την περασμένη Κυριακή στη Λάρνακα, κατάφερε να “κλέψει” το τρίποντο στις καθυστερήσεις για να διατηρηθεί στο -6 από τις προνομιούχες θέσεις, ενώ έχει και “κάβα” τα ημιτελικά στο Κύπελλο.

Προηγήθηκε από την άσπρη βούλα με τον φορμαρισμένο Τάνκοβιτς, αλλά η άμυνά της αδράνησε για την ανατροπή των γηπεδούχων στο πρώτο κομμάτι της επανάληψης. Όλα έδειχναν ότι θα γνωρίσει μία 3η κολλητή ήττα στη διαδικασία των play offs, αλλά η αποβολή της Ανόρθωσης άλλαξε άρδην το μομέντουμ. Πίεσε ασφυκτικά με παίκτη παραπάνω και κατάφερε την ολική ανατροπή στο φινάλε.

Στα αγωνιστικά νέα, επιστρέφει από τιμωρία ο Μεγιούσο (μπακ) και ουσιαστικά άδειασε το απουσιολόγιο του κόουτς Καρσέδο. Μοναδικό πρόβλημα ο αμφίβολος Δημητρίου (μπακ/χαφ).

Πάφος Στατιστικά

*No Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια.

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί του ΑΠΟΕΛ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Γκομίς (23′) και Μαγιαμπέλα (32′), αποκτώντας και αριθμητικό πλεονέκτημα στο 42ο λεπτό. Δέχθηκε απλά τη μείωση στο 63′.

Νίκη και εμφάνιση τίτλου για τους “πράσινους” την περασμένη Κυριακή, πήραν με πειστικό τρόπο το ντέρμπι κορυφής και μείωσαν στο τρίποντο την απόσταση από τον ΑΠΟΕΛ.

Πολύ ανώτερη η ομάδα του Σπιλέφσκι στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, είχε μεγάλες χαμένες ευκαιρίες ενδιάμεσα στο προβάδισμα του Γκομίς και το δεύτερο γκολ του Μαγιαμπέλα, πήρε και αριθμητικό πλεονέκτημα στην ανάπαυλα. Η διαχείριση του δευτέρου μέρους, ειδικά μετά τη μείωση των φιλοξενούμενων, άφησε αμφιβολίες και στις καθυστερήσεις λίγο έλειψε (δοκάρι) να ισοφαριστεί δίχως να το αξίζει.

Ευχαριστημένος με την απόδοση, αλλά όχι την αποτελεσματικότητα στην εκτέλεση δήλωσε ο Λευκορώσος τεχνικός, ο οποίος δεν μπορεί να υπολογίζει στο σημερινό παιχνίδι τους τραυματίες Μποάκι (δεξί μπακ), Κοκόριν (φορ), ενώ αμφίβολοι είναι οι Σαβό (φορ) και Καζού (αρ. μπακ).