*21η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Έλβερσμπεργκ – Φορτούνα Ντίσελντορφ 0-5

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΝΤΙΣΕΛΝΤΟΡΦ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (4-3) από την Πάντερμπορν. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με Κινσόμπι (19′), Χάνσεν (34′) και Μπιλμπίγια (37′), μείωσαν οι Ένγκελχαρντ (49′) και Μουσταφά (55′). Το 4-1 έκανε ο Κόστονς στο 82′, προτού ο Γιαστρζέμπσκι διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα (90′).

Μετά από μία γεμάτη αναμέτρηση με μπόλικες ευκαιρίες, ένθεν κακείθεν, η Φορτούνα Ντίσελντορφ δεν βρήκε γιατρειά στην αποτελεσματικότητα της Πάντερμπορν επιστρέφοντας με άδεια χέρια από την έδρα αυτής. Χαρακτηριστικό είναι πως οι γηπεδούχοι είχαν τέσσερις ευκαιρίες on target και ισάριθμα γκολ.

Οι “ερυθρόλευκοι” συνεχίζουν δίχως νίκη στο πρωτάθλημα μέσα στο 2024, πανηγύρισαν μία σε πέντε αγωνιστικές επί του Μαγδεμβούργου (3-2 εκτός) στις 16 Δεκεμβρίου (μία ισοπαλία, τρεις ήττες). Στις επτά τελευταίες εντός έδρας επικράτησαν μόνο των Καϊζερσλάουτερν (4-3) και Σάλκε (5-3), στις υπόλοιπες σημείωσαν δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες. Διαθέσιμος και πάλι ο Όμπερντορφ, σταθερά εκτός τέσσερις ποδοσφαιριστές.

ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΝΤΙΣΕΛΝΤΟΡΦ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 7/9 τελευταία παιχνίδια της.

ΕΛΒΕΡΣΜΠΕΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-1) της Καϊζερσλάουτερν. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με Βάνερ (19′) και Γιάκομπσεν (56′ πεν.). Ισοφάρισε προσωρινά ο Ατσέ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Επιστροφή στο δρόμο των επιτυχιών για την Έλβερσμπεργκ, μετά την ήττα που γνώρισε στις καθυστερήσεις (σ.σ. με ανατροπή) στην έδρα της Χάνσα Ρόστοκ. Απείλησε περισσότερο από την Καϊζερσλάουτερν, έκανε γκολ τις ευκαιρίες που της δόθηκαν φτάνοντας, παράλληλα, τους 28 βαθμούς που την διατηρούν στη μέση της βαθμολογίας και στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη.

Στον πρώτο γύρο η Έλβερσμπεργκ γνώρισε τη βαρύτερη ήττα στην παρθενική συμμετοχή της στη 2. Μπουντεσλίγκα από τη Φορτούνα Ντίσελντορφ (5-0). Εξέτισε ο Γέκελ κι επιστρέφει στο βασικό σχήμα του προπονητή Στέφεν, ο οποίος ταλαιπωρήθηκε από ίωση μεσοβδόμαδα.