*Φάση των 16 του Κυπέλλου Ολλανδίας. Μονός αγώνας, σε περίπτωση που το σκορ στην κανονική διάρκεια λήξει ισόπαλο, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Δύο φορές έχουν συναντηθεί οι δύο ομάδες στα πλαίσια του κυπέλλου από το 2010 και μετά, αμφότερες μετρούν από μία πρόκριση.

*Μόλις δύο νίκες έχει η Μπρέντα στα 14 τελευταία παιχνίδια της απέναντι στην Χέρενφεν (2-3-9).

ΜΠΡΕΝΤΑ

Προηγούμενο ματς: Έδωσε τέλος στο αήττητο πέντε αγώνων της, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 από την Ντεν Χάαγκ εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Δεν μπήκε καθόλου καλά στο παιχνίδι, δέχτηκε ιδιαίτερη πίεση από την αντίπαλό της και έμεινε πίσω με 2-0 (23′, 39′). Σαφώς πιο βελτιωμένη στην επανάληψη, κατάφερε να μειώσει με τον Φελάνας (75′), αλλά όχι και να ισοφαρίσει, παρότι στα τελευταία τέσσερα λεπτά έπαιζε με παίκτη παραπάνω.

Αυτή ήταν και η πρώτη της ήττα με τον τεχνικό Πέτερ Χιμπάλα στον πάγκο της, ενώ έδωσε τέλος στο αήττητο πέντε αγώνων που έτρεχε (4-1-0) μέσα στο 2023. Συνεχίζει να τρέχει προκειμένου να καλύψει το χαμένο έδαφος, λόγω του κάκιστου ξεκινήματός της στον πρώτο γύρο, η αλήθεια είναι πως παρουσιάζεται αλλαγμένη και πιο κυνική. Απέκλεισε με δραματικό τρόπο στον προηγούμενο γύρο την ΦΚ Αϊντχόφεν με γκολ στο τελευταίο λεπτό της παράτασης (120+1′).

Τραυματίστηκε και είναι αμφίβολος ο βασικός φορ Φαν ντερ Σάντε, μακροχρόνιοι τραυματίες οι μέσοι Καγκρό και Ντε Βάις, το ίδιο και ο αμυντικός Σάντσεζ.

Μπρέντα Στατιστικά

*7/8 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal και Over 2,5

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με τουλάχιστον μία κόκκινη κάρτα

ΧΕΡΕΝΦΕΝ

Προηγούμενο ματς: Νέα ήττα αυτή την φορά στην έδρα της Ουτρέχτης με 1-0 για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έδειξε καλά στοιχεία και ενδεχομένως να αδικείται από το τελικό αποτέλεσμα, παρήγαγε φάσεις αλλά έπεσε πάνω σε έναν εξαιρετικό αντίπαλο κίπερ που κατέβασε ρολά. Χωρίς να απειλείται δε, υπέπεσε σε ανόητο πέναλτι (69′), από το οποίο προήλθε και το μοναδικό γκολ της συνάντησης.

Δεν έχει μπει καλά μέσα στο 2023 και δείχνει να λυγίζει από τα συνεχόμενα ματς. Έχει ηττηθεί στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της, επίδοση σίγουρα προβληματική, την οποία και καλείται να λύσει άμεσα ο τεχνικός Φαν Βόντερεν. Το κύπελλο ίσως αποτελέσει το αποκούμπι της, έχει καλή ευκαιρία να βρεθεί στα προημιτελικά. Στον προηγούμενο γύρο, ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Φόλενταμ με 2-0 εντός έδρας.

Από πλευράς απουσιών σήμερα, θα στερηθεί ξανά τις υπηρεσίες των κίπερ Νόπερτ και στόπερ Φαν Μπεκ, ενώ τραυματίστηκε ο νεοαποκτηθείς μέσος Φαν Άμερσφουτ.