7η αγωνιστική

*Αήττητη η Κάλμαρ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Χάλμσταντ, έχοντας επικρατήσει στα 3/4.

*Under 2.5 τα 8/9 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΚΑΛΜΑΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-2 από τη Μιάλμπι, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 18ο λεπτό και παρότι έκανε την ανατροπή με τους Γένσεν (22′) και Τρένσκοβ (34′), στην πορεία δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα (43′, 90’+3).

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Κάλμαρ, μετά και το εντός 2-3 από τη Γκάις. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χένρικ Γένσεν φιλοξενήθηκε από τη Μιάλμπι, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-2. Βρέθηκε πίσω από νωρίς και παρότι έβγαλε αντίδραση και έκανε την ανατροπή, δεν ήταν ικανή να την κρατήσει μέχρι την ανάπαυλα (2-2). Πιο παθητική στο δεύτερο ημίχρονο, έδειχνε ότι μπορεί να πάρει έστω το βαθμό, όμως λύγισε στις καθυστερήσεις.

Αυτή ήταν και η πέμπτη της ήττα στις έξι πρώτες στροφές του πρωταθλήματος, έχοντας παράλληλα και μια νίκη 1-2 επί της Έλφσμποργκ. Υπό πίεση ο κόουτς Γένσεν, καθώς η ομάδα δεν ικανοποιεί σε καμία περίπτωση με τη μέχρι τώρα πορεία της.

Κάλμαρ Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΑΛΜΣΤΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-3 επί της Βάρναμο, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων με τους Όλσον (4′) και Μοχάμεντ (6′, 44′), δεχόμενη τη μείωση στο 73ο λεπτό.

Συνέχεια στις επιτυχίες για τη Χάλμσταντ, μετά και το εντός 2-1 επί της Χάμαρμπι. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μάγκνους Χάγκλουντ φιλοξενήθηκε από τη Βάρναμο, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-3. Μπήκε αρκετά δυναμικά και πήρε σαφές προβάδισμα με το “καλημέρα”, ανώτερη στην πορεία βρήκε και τρίτο τέρμα πριν την ανάπαυλα. Κατέβασε ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο, δίνοντας το δικαίωμα στην αντίπαλο να μειώσει απλά στο τελικό αποτέλεσμα.

Έφτασε έτσι τις τέσσερις νίκες στις έξι πρώτες στροφές του πρωταθλήματος, στις οποίες είχε παράλληλα και δυο ήττες από Σίριους (3-0 εκτός) και Μπρομαποϊκάρνα (0-2 εντός). Εξέτισε την τιμωρία του ο μέσος Αλ-Αμάρι, που υπολογίζεται κανονικά και πάλι.