*Νοκ-άουτ αναμέτρηση για τη φάση των “16” του Κυπέλλου Γαλλίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθούν απευθείας πέναλτι.

*Αήττητη η Παρί Σεν Ζερμέν σε 17 συνολικά παιχνίδια με αντίπαλο τη Μπρεστ, έχοντας επικρατήσει στα 15/17.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στο πρωτάθλημα: Μπρεστ – Παρί Σεν Ζερμέν 2-3, Παρί Σεν Ζερμέν – Μπρεστ 2-2

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Στρασμπούργκ, για το πρωτάθλημα. Έχασε πέναλτι στο έκτο λεπτό με τον Εμπαπέ, για να βρει δις την πορεία στα δίχτυα έπειτα με τους Εμπαπέ (31′) και Ασένσιο (49′). Δέχθηκε απλά τη μείωση στο 68ο λεπτό.

Από ένα αήττητο σερί 14 αναμετρήσεων προέρχεται η Παρί Σεν Ζερμέν στις υποχρεώσεις της, ανεξάρτητα από τη διοργάνωση. Την περασμένη Παρασκευή, η ομάδα του Λουίς Ενρίκε φιλοξενήθηκε από τη Στρασμπούργκ, από την έδρα της οποίας πέρασε με 1-2, για το πρωτάθλημα.

Μπορεί να έχασε πέναλτι στα πρώτα λεπτά και να μην έπεισε πλήρως με την εμφάνιση της, ωστόσο έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα. Προηγήθηκε στο μισάωρο, ενώ με την επιστροφή από τα αποδυτήρια διεύρυνε τα τέρματα της. Αν και δέχθηκε τη μείωση στην πορεία, κατάφερε να αντέξει μέχρι τέλους και να αποφύγει δεύτερη διαδοχική ισοπαλία.

Διατηρείται έτσι σταθερά στην κορυφή της κατάταξης και σε απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες της, στο +8 από τη δεύτερη Νις. Επικράτησε στα 9/11 τελευταία παιχνίδια που έδωσε μπροστά στο κοινό της, στα οποία είχε ακόμη και δυο ισοπαλίες.

Είχε εύκολο έργο τους δυο προηγούμενους γύρους που έπαιξε στο φετινό κύπελλο, όπου και απέκλεισε κατά σειρά τις Ρεβέλ (0-9 εκτός) και Ορλεάν (1-4 εκτός). Δεν υπολογίζεται απόψε ο Λουκάς Ερναντέζ, έχοντας φτάσει το όριο καρτών. Νέο πρόβλημα ο τραυματισμός του φορ Ραντάλ Κολό Μουανί.

Παρί Σεν Ζερμέν Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΡΕΣΤ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Νις, για το πρωτάθλημα.

Όπως η αποψινή της αντίπαλος, έτσι και η Μπρεστ έρχεται από αήττητο έντεκα αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις, με οκτώ νίκες και τρεις ισοπαλίες. Την περασμένο Κυριακή, η ομάδα του Ερίκ Ρουά υποδέχθηκε τη Νις, με την οποία έμειναν στο μηδέν στα πλαίσια του πρωταθλήματος.

Σε γενικές γραμμές το μεταξύ τους ήταν αρκετά ισορροπημένο, τόσο από πλευράς κατοχής, όσο και από άποψη ευκαιριών. Αρνητικός πρωταγωνιστής για την ίδια ο Ουρουγουανός φορ Σατριάνο, που έχασε κάποιες καλές στιγμές για να τη βάλει μπροστά στο σκορ και να της χαρίσει κάτι περισσότερο.

Αυτή ήταν και η δεύτερη διαδοχική της ισοπαλία, μετά και από εκείνη που απέσπασε στην έδρα της Παρί Σεν Ζερμέν (2-2). Με 36 βαθμούς, βρίσκεται μόνη στην τρίτη θέση της κατάταξης, στο -3 από τη δεύτερη Νις και στο +1 από Λιλ και Μονακό, που ακολουθούν. Αλώβητη σε πέντε εξόδους, έχοντας επικρατήσει στις 4/5.

Πανηγύρισε δυο προκρίσεις μέχρι τώρα στο κύπελλο, αρχικά επί της Ανζέ (1-0 εντός), για να ακολουθήσει αυτή επί της Τρέλισακ (1-2 εκτός). Στη διάθεση του προπονητή τους τέθηκαν και πάλι οι Καμορί Ντουμπιά και Μπιλάλ Μπραχιμί, ενώ θα απουσιάσει ο Πιέρ Λε-Μελού που εκτίει τιμωρία.