7η αγωνιστική

*Αήττητη η ΑΕΚ Λάρνακας στο δώδεκα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Λευκωσίας, έχοντας οκτώ νίκες και τέσσερις ισοπαλίες

*No Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από τη Φενέρμπαχτσε, για το Γιουρόπα Λιγκ. Βρέθηκε πίσω στο 16ο λεπτό και παρότι ισοφάρισε στο 52′ με το πέναλτι του Τρισκόφσκι, εν τέλει δέχθηκε την ισοφάριση με τον ίδιο τρόπο στο 80′. Έμεινε με δέκα παίκτες στο 84′ όταν και αποβλήθηκε ο Άνχελ Γκαρσία, με τους Τούρκους να χάνουν πέναλτι δυο λεπτά μετά.

Ακόμη μια ήττα για την ΑΕΚ Λάρνακας στην πορεία της στο Γιουρόπα Λιγκ. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα υποδέχθηκε τη Φενέρμπαχτσε, για την τέταρτη αγωνιστική των ομίλων, από την οποία και ηττήθηκε με 1-2. Είχε περισσότερο παθητικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο και δικαίως βρέθηκε πίσω. Ωστόσο, στην πρώτη αξιόλογη φάση στο δεύτερο μέρος, έφερε το ματς στα ίσα με πέναλτι και ισορρόπησε κάπως την κατάσταση. Προς το φινάλε έκανε και αυτή πέναλτι, το οποίο ήταν αρκετό για να την αφήσει με άδεια χέρια.

Έχασε έτσι τις όποιες ελπίδες είχε για να τερματίσει εντός της πρώτης δυάδος, στόχος τώρα η τρίτη θέση, έτσι ώστε να συνεχίσει το ευρωπαϊκό της ταξίδι μέσω του Κόνφερενς Λιγκ. Στο πρωτάθλημα τώρα, έρχεται από το διπλό επί του Άρη Λεμεσού (1-2), ούσα στο -7 από την πρώτη θέση. Τυχερός πάνω στην ατυχία του στάθηκε ο Σανχούρχο, καθώς ο τραυματισμός του έδειξε πρόβλημα στο γόνατο και δεν θα μείνει εκτός για μεγάλο διάστημα.

ΑΕΚ Λάρνακας Στατιστικά

*2-3 Goals τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί του Ακρίτα Χλώρακας, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα του Κορομά στο 64ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Την πρώτη του νίκη στο τρέχον πρωτάθλημα πανηγύρισε από την πλευρά του ο Ολυμπιακός Λευκωσίας.Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιάννη Πετράκη υποδέχθηκε τον Ακρίτα Χλώρακας, του οποίου και επικράτησε με 1-0. Τα βρήκε σκούρα στο πρώτο ημίχρονο κόντρα σε μια καλά οργανωμένη άμυνα. Στο δεύτερο όμως μπήκε πιο αποφασιστικά, πίεσε την αντίπαλό και δικαιώθηκε λίγο μετά τη συμπλήρωσε μια ώρας.

Έφτασε έτσι τους τέσσερις βαθμούς στη σεζόν, ενώ σκόραρε για πρώτη φορά μετά από τέσσερα παιχνίδια όντας “άσφαιρος”. Με ανεβασμένη ψυχολογία, καλείται τώρα να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αποψινού αγώνα, την ώρα που σε δυο εξόδους δεν σκόραρε και έμεινε με άδεια χέρια. Συμπλήρωσε κάρτες και θα απουσιάσει ο Ντόναλντ Γκεριέ, ενώ παραμένουν εκτός και οι τραυματίες Φαμπρίς Κα και Γιονέλ Ντεσιρέ.