*20η αγωνιστική.

* Δεν έχει χάσει από τη Σπόρτινγκ η Λεγανές στα 3 τελευταία μεταξύ τους, έχει 1 νίκη στο πιο πρόσφατο, εντός με 1-0.

* Under 2,5 τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΧΙΧΟΝ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη με τη Λεβάντε εντός χωρίς σκορ. Είχε δοκάρι στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, έμεινε με δέκα στο 56’ λόγω αποβολής του φορ Τζούρτζεβιτς.

Παιχνίδι που έγινε, δεν έγινε, μικρή η διαφορά… Είχε που είχε λιγοστές φάσεις, μετά την αποβολή του Τζούρτζεβιτς “έσβησε” εντελώς με τη Λεβάντε να έχει απλώς δύο υποψίες ευκαιριών.

Παρατεταμένο ντεφορμάρισμα ή απλώς δεν άντεξε στις “στροφές” που αγωνιζόταν, το μέλλον θα δείξει. Το σημαντικό είναι ότι παρ’ όλο που έχει μόνο μία νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος, παραμένει εντός εξάδας και μάλιστα στην τρίτη θέση και στο -4 από την κορυφή. Κι αυτό εν μέρει οφείλεται στο γεγονός ότι και οι υπόλοιπες της κορυφής διάγουν μια κακή περίοδο στη σεζόν.

“Η αίσθηση που έχουμε είναι ότι τα πράγματα πηγαίνουν καλά για μας, βλέπουμε βελτίωση στην εικόνα μας σε σχέση με την αρχή της σεζόν. Θα αντιμετωπίσουμε τη Λεγανές με μεγαλύτερη διάθεση για νίκη από ποτέ ως τώρα, στη Χιχόν με τον κόσμο μας είμαστε πολύ δυνατοί και θέλουμε να συνεχίσουμε να το δείχνουμε” ανέφερε σε δηλώσεις του ο γκολκίπερ Γιάνιεθ.

Τιμωρημένος ο φορ Τζούρτζεβιτς, αλλά επιστρέφει εκείνος που αντικαθιστούσε ο Σέρβος, ο βασικός Καμπουθάνο.

Σπόρτινγκ Χιχόν Στατιστικά

* Στα 3 τελευταία σε πρωτάθλημα και κύπελλο έμεινε στο μηδέν στην επίθεση.

* Τρέχει σερί με 6 under 2,5, 3 under 1,5.

ΛΕΓΑΝΕΣ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη εντός με την Ελντένσε (1-1). Προηγήθηκε με πέναλτι του Ντάνι Ράβα (35’), ισοφαρίστηκε από τον Σέρχιο Ορτούνιο (42’).

Το μομέντουμ της απεικονίζεται σε ένα και μοναδικό λεπτό. Ο Ντάνι Ράβα πετυχαίνει γκολ με πέναλτι και αντί να πανηγυρίσει πέφτει κάτω σφαδάζοντας και γίνεται αλλαγή. Δεν της πάει τίποτα γενικότερα, ακόμα και το γκολ που δέχτηκε προήλθε από ένα μακρινό σουτ στο οποίο ο γκολκίπερ Κόντε ήταν εκτός θέσης. Μετά ωστόσο η Ελντένσε ήταν καλύτερη, μπορούσε και να το είχε γυρίσει.

Ακόμα πρώτη στη βαθμολογία, αλλά χάνει σταθερά τη διαφορά που είχε φτιάξει από τις υπόλοιπες. Μειώθηκε η απόσταση ακόμα και από τις ομάδες εκτός εξάδας που σημαίνει τουλάχιστον πλέι οφ, από την έβδομη Τενερίφη βρίσκεται μόνο στο +7.

Αλλαγή πλεύσης από τον Μπόρχα Χιμένεθ, εκεί που έλεγε πως στόχος είναι η παραμονή και οι 50 βαθμοί, ζήτησε μεταγραφίκη ενίσχυση και μάλιστα όσο το δυνατόν πιο σύντομα. “Εχουμε σημαντικές απώλειες το τελευταίο διάστημα, αλλά αυτό δεν πάει να πει πως δεν θα παίξουμε για τη νίκη στη Χιχόν, είναι αντίπαλος που έχει ίδιο στόχο με μας και πηγαίνουμε με μεγάλη διάθεση να τους νικήσουμε” ανέφερε ο νεαρός τεχνικός.

Χωρίς το βασικό επιθετικό δίδυμο Ράβα-ντε λα Φουέντε στη Χιχόν, έξω και ο φουλ μπακ Μιραμόν με τον αναπληρωματικό φορ Ποβέδα.

Λεγανές Στατιστικά

* Έχει δεχτεί τουλάχιστον 1 γκολ σε καθένα από τα 6 τελευταία σε πρωτάθλημα και κύπελλο, στα 5 πιο πρόσφατα δεν κέρδισε.

* Στα 5 τελευταία σε πρωτάθλημα και κύπελλο μετράει 4 under 2,5.