* Σημειώθηκε goal-goal στα έξι από τα οχτώ τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Λειψίας για το πρωτάθλημα.

ΑΜΒΟΥΡΓΟ

Εξαιρετικό είναι το ξεκίνημα του Αμβούργου στο φετινό πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα μετά από δύο αγωνιστικές το συγκρότημα του Γκίσντολ πανηγύρισε ισάριθμες νίκες κόντρα στις Άουγκσμπουργκ (1-0 εντός έδρας) και Κολωνία (3-1 εκτός έδρας). Πριν από δύο βδομάδες κόντρα στην τελευταία οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Χαν στο 28’. Έξι λεπτά αργότερα ο Γουντ διπλασίασε τα τέρματά τους. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Σόρενσεν, μετά από ασίστ του Κόρντομπα. Παρόλα αυτά δεν κατάφεραν τίποτα περισσότερο, καθώς τρία λεπτά αργότερα ο Χόλτμπι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

Αξίζει να σημειώσουμε πως το Αμβούργο αγωνίζονταν με δέκα ποδοσφαιριστές από το 59’, λόγω της αποβολής του Μαβράι με δεύτερη κίτρινη κάρτα. «Η επιλογή της αποστολής και της βασικής ενδεκάδας μετά τη διακοπή για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 αποτελεί δύσκολη αποστολή για εμένα. Βέβαια, το ίδιο ισχύει και για τον συνάδελφό μου στη Λειψία», υπογράμμισε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε εν όψει της σημερινής αναμέτρησης ο προπονητής των «δεινοσαύρων», Μάρκους Γκίσντολ, ενώ συνέχισε λέγοντας:

«Είμαι ενθουσιασμένος από τη μάχη κόντρα στη Λειψία. Είμαι περίεργο να δω πως θα πάει η αναμέτρηση και ποιο θα είναι το τελικό αποτέλεσμα. Εμπιστεύομαι απόλυτα τους ποδοσφαιριστές μου, πιστεύω πως θα τα δώσουν όλα στον αγωνιστικό χώρο». Ο Γιουνγκ πρόκειται να αντικαταστήσει τον τιμωρημένο Μάβραϊ στο κέντρο της αμυντικής γραμμής. Από εκεί και πέρα ο Χόλτμπι αναμένεται να πάρει τη θέση του τραυματία Χουντ πίσω από τον μοναδικό προωθημένο επιθετικό. Αυτός θα είναι ο Γουντ, εκτός κι αν ο προπονητής του προτιμήσει να τον αφήσει στον πάγκο λόγω κούρασης από τη συμμετοχή στην Εθνική ομάδα του. Δανεικός στη Λιντς δόθηκε ο Λασόγκα (ΕΠ).

Προηγούμενο ματς: Το Αμβούργο επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 της Κολωνίας, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Το Αμβούργο γνώρισε μόλις μία ήττα στα 13 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του για το πρωτάθλημα.

Το Αμβούργο – Λειψία παίζει στην Interwetten

ΛΕΙΨΙΑ

Μετά την ήττα που γνώρισε από τη Σάλκε (2-0 εκτός έδρας) στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος η Λειψία πανηγύρισε την πρώτη νίκη της πριν από δύο βδομάδες, επικρατώντας εντός έδρας με το εμφατικό 4-1 της Φράιμπουργκ. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να πάρουν το προβάδισμα στο 23’ με τον Νίντερλεχνερ. Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Βέρνερ. Στο 55’ ο Ορμπάν τους έδωσε το προβάδισμα, ενώ στο 71’ ο Βέρνερ έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα κάνοντας το 3-1.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90’ ο Μπρουμά. Αξίζει να σημειώσουμε πως στο 81’ ο Χόφλερ αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή, αφήνοντας με δέκα ποδοσφαιριστές τη Φράιμπουργκ. «Γνωρίζουμε πως κάποιοι ποδοσφαιριστές μας είναι κουρασμένοι από τις αναμετρήσεις με τις Εθνικές ομάδες τους. Θα είναι μία πρόκληση ώστε να παρατάξουμε την πιο ποιοτική ενδεκάδα στον αγωνιστικό χώρο», υπογράμμισε ο προπονητής της Λειψίας, Ραλφ Χάσενχουτλ, στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε εν όψει της αποψινής αναμέτρησης, ενώ συνέχισε:

«Δεν μπορώ να πω πως είμαστε το φαβορί για τη νίκη. Στην τελευταία μάχη του το Αμβούργο κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Θα χρειαστεί να πραγματοποιήσουμε μία σπουδαία εμφάνιση». Την τελευταία μέρα της καλοκαιρινής μεταγραφικής περιόδου η Λειψία απέκτησε έναντι 20.000.000 ευρώ τον Καμπλ (ΜΕ) από τη Λεβερκούζεν. Παράλληλα, παραχώρησε τον Μπούρκε (ΕΠ) έναντι 15.200.000 ευρώ στη Γουέστ Μπρομ.

Προηγούμενο ματς: Η Λειψία επικράτησε εντός έδρας με 4-1 της Φράιμπουργκ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Λειψία πανηγύρισε μόλις τρεις νίκες στα έντεκα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (δες το στην Interwetten)