*Φάση των “16” στο κύπελλο Δανίας. Μονή αναμέτρηση, σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια ακολουθεί ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Under 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στο πρωτάθλημα: Νόρντζελαντ – Βίμποργκ 4-1, Βίμποργκ – Νόρντζελαντ 0-2

ΒΙΜΠΟΡΓΚ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Βέιλε, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 21ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 76′ με τον Εμεντά.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει εδώ και τρία παιχνίδια η Βίμποργκ. Στο πιο πρόσφατο από αυτά, την Κυριακή, η ομάδα του Γιάκομπ Φρις φιλοξενήθηκε από τη Βέιλε, με την οποία έμειναν στο 1-1 για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στα μέσα ενός ισορροπημένο πρώτου ημιχρόνου, στην πορεία είχε επιθετικό μονόλογο, όμως παρά τις ευκαιρίες της, το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει για το τελικό αποτέλεσμα.

Πρώτος βαθμός μετά τις δυο σερί ήττες από Μπρόντμπι (1-0 εκτός) και Νόρντζελαντ (0-2 εντός), οπότε και βρίσκεται στο δεύτερο μισό της κατάταξης. Η πορεία της στο φετινό κύπελλο ξεκίνησε από τον προηγούμενο γύρο, όπου και απέκλεισε δύσκολα την Έσμπιεργκ (3-4 εκτός).

Βίμποργκ Στατιστικά

*Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΟΡΝΤΖΕΛΑΝΤ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Μπρόντμπι, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 16ο λεπτό και παρότι ισοφάρισε με το πέναλτι του Ίνγκβαρτσεν στο 35′, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο 64′.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Νόρντζελαντ, μετά από τις δυο σερί νίκες που είχε σε όλες τις διοργανώσεις. Την Κυριακή, η ομάδα του Γιοχάνες Θόρουπ φιλοξενήθηκε από τη Μπρόντμπι, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1. Μπορεί το μεταξύ τους να ήταν αρκετά ισορροπημένο, ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει κάτι καλύτερο, παρότι ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1.

Μετά και από αυτή την απώλεια, υποχώρησε στην πέμπτη θέση της κατάταξης, μένοντας παράλληλα στο -7 από την κορυφή. Ξεκίνησε την πορεία της στο φετινό κύπελλο από τον προηγούμενο γύρο, όπου και απέκλεισε στα πέναλτι 2-3 την Κόλντινγκ, μετά το μεταξύ τους 2-2 σε κανονική διάρκεια και παράταση.