*Το ντέρμπι της Σεβίλλης.

*Μετρούν 6/10 παιχνίδια με goal/goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 4 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΜΠΕΤΙΣ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 3-0 εντός έδρας, της Ελσίνκι, στο πλαίσιο των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Στο 20’ ο Ρουιμπάλ σκόραρε για το 1-0 και ο ίδιος παίκτης στο 40’ έκανε το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 90+3’ ο Ναμπίλ Φεκίρ σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μπέτις είχε εύκολο έργο απέναντι στην Ελσίνκι (3-0) εντός έδρα,ς στο πλαίσιο των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, πήρε τη νίκη και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο την πορεία της στο γκρουπ. Προκρίθηκε ως πρώτη στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Νωρίτερα, για το πρωτάθλημα, πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ρεάλ Σοσιεδάδ με σκορ 0-2 και από τη Βουλγαρία με 0-1 και αντίπαλο τη Λουντογκόρετς.

Αυτές ήταν οι τρεις διαδοχικές νίκες για τους “Μπέτικος” σε όλες τις διοργανώσεις τελευταία, όλες με μηδέν παθητικό και δε θα υπήρχε καλύτερος τρόπος από άποψη ψυχολογίας, να πάει στο ντέρμπι της πόλης με τη Σεβίλλη. Τρεις νίκες και μία ισοπαλία στα πρόσφατα πέντε ματς, καθώς “κόλλησε” στο μηδέν στο μίνι ντέρμπι της Ανδαλουσίας με αντίπαλο την Κάδιθ (0-0) εκτός έδρας. “Τα ντέρμπι είναι ξεχωριστά, ιδίως αυτό της πόλης της Σεβίλλης, αρκεί να μένουν πάντα εντός αθλητικών ορίων”, δήλωσε μεταξύ άλλων, ο Μανουέλ Πελεγρίνι.

Όσον αφορά την αποστολή, είναι κανονικά διαθέσιμος ο Γκίντο Ροδρίγκες που ξεπέρασε τον τραυματισμό του. Έμειναν εκτός οι τραυματίες Χουάνμι, Λουίζ Φελίπε, Χοακίν και Καμαράσα.

Μπέτις Στατιστικά

*4/5 αναμετρήσεις είχαν No Goal

*5/9 παιχνίδια έληξαν με “2-3 γκολ”

*Δέχεται γκολ σε 6/10 εντός έδρας

ΣΕΒΙΛΛΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 3-1 εκτός έδρας, από τη Μάντσεστερ Σίτι, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 31’ ο Ράφα Μιρ σκόραρε για το 0-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 52’ ο Λιούις ισοφάρισε σε 1-1 και στο 73’ ο Άλβαρες έκανε την ανατροπή για τη Σίτι. Στο 83’ ο Μάχρεζ σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σεβίλλη δεν είχε εύκολο έργο απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι (3-1) εκτός έδρας, για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, έχασε, παρότι πρόβαλε αντίσταση κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, απογοήτευσε στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος, πάνω που… “ζέστανε” κάπως τον κόσμο της με τη νίκη επί της Κοπεγχάγης με σκορ 3-0, καθώς οι “Νερβιονένσες” ηττήθηκαν εντός έδρας από τη Ράγιο Βαγεκάνο με 0-1. Τρεις ήττες στα τελευταία πέντε παιχνίδια για το συγκρότημα του Χόρχε Σαμπαόλι, μετρά επίσης μία νίκη και μία ισοπαλία.

Η ευρωπαϊκή της πορεία θα συνεχιστεί στο Γιουρόπα Λιγκ, όμως έχει ως πρώτο μέλημα να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη, μια κατάταξη που αναμφίβολα δεν της αρμόζει. “Στα ντέρμπι υπάρχει μια διαφορετική επίδραση και οφείλουμε να την εκμεταλλευτούμε”, δήλωσε ο Σαμπαόλι. Τα προβλήματα στην άμυνα συνεχίζονται καθώς χάνει τον Μαρκάο με τραυματισμό για το επόμενο διάστημα.

Είναι δεδομένα εκτός ο τραυματίας Τεκατίτο Κορόνα και ο τιμωρημένος Ίσκο. Αμφίβολος ο Νιανζού, ίσως παίξει στην άμυνα ο Φερνάντο.