15η αγωνιστική

*Σημειώθηκε Διπλό και στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Εάν αγωνιστεί σήμερα ο Ιβοριανός αμυντικός της Μετς, Ισμαέλ Τραορέ, θα φτάσει τις 250 συμμετοχές στην πρώτη κατηγορία της Γαλλίας, με τις φανέλες των Μπρεστ, Ανζέ και Μετς. Ο ίδιος είναι και ο γηραιότερος σκόρερ του πρωταθλήματος, πετυχαίνοντας γκολ σε ηλικία 37 ετών και 100 ημερών, κόντρα στη Λοριάν (26/11).

Δείτε όλα τα προγνωστικά στοιχήματος σήμερα

ΜΕΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Λιλ, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε και τα δυο τέρματα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45’+2, πεν. 45’+6). Έχασε δυο πέναλτι με τους Ελισόρ (29′) και Καμαρά (55′).

Τέλος έλαβε το αήττητο σερί των τεσσάρων αγώνων της Μετς, στο οποίο και μετρούσε από δυο νίκες και ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι φιλοξενήθηκε από τη Λιλ, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 2-0.

Προσπάθησε να δείξει ανταγωνιστική και ως ένα βαθμό το έκανε με τον καλύτερο τρόπο. Έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τα ηνία στα μέσα του ημιχρόνου, με τον αντίπαλο τερματοφύλακα όμως να αποκρούει πέναλτι του Ελισόρ, για να βρεθεί πίσω με δυο γκολ στο φινάλε του ημιχρόνου. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια κέρδισε δεύτερο πέναλτι, το οποίο είχε αντίστοιχη κατάληξη, δεν τα παράτησε ποτέ όμως, είχε ευκαιρίες στην πορεία, αλλά ήταν αρκετά άστοχη.

“Είμαι ευχαριστημένος από την εμφάνιση μας, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν είχαμε όμως την απαραίτητη συγκέντρωση επιθετικά. Το να χάνεις δυο πέναλτι είναι σπάνιο, αλλά συμβαίνει. Πρέπει να τελειώνουμε τις φάσεις. Αλλά τελείωσε τώρα και θεωρώ ότι είχαμε ένα καλό ματς”, δήλωσε ο Ρουμάνος τεχνικός.

Μετά και από αυτή την απώλεια της, μπορεί να παραμένει στα μέσα της κατάταξης, ωστόσο είναι μόλις στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού, οπότε και καλείται να βρει άμεση αντίδραση. Επικράτησε μια φορά στα έξι φετινά εντός της, στα οποία είχε ακόμη τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες.

Μετς Στατιστικά

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΡΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Στρασμπούργκ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 44′ με τον Λε Ντουαρόν, για να δεχθεί την ισοφάριση στο 80ο λεπτό.

Αήττητη εδώ και τρεις αναμετρήσεις η Μπρεστ, σε ένα σερί όπου και μετράει δυο νίκες και μια ισοπαλία. Μεσοβδόμαδα, η ομάδα του Ερίκ Ρουά υποδέχθηκε τη Στρασμπούργκ, στο μεταξύ τους εξ αναβολής, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.

Ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, είχε τον έλεγχο και ήταν αυτή που απειλούσε περισσότερο, για να πάρει το προβάδισμα στο φινάλε του ημιχρόνου. Ίδιο το σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της. Οι όποιες φάσεις που δέχθηκε ήταν κυρίως μέσω αντεπιθέσεων, σε μια από αυτές δέχθηκε την ισοφάριση, στα τελευταία λεπτά, χωρίς να έχει απάντηση.

“Διαβάσαμε καλά τη Στρασμπούργκ, ξέραμε ότι έχει νεαρούς και ποιοτικούς παίκτες, με πολύ δύναμη και ταχύτητα. Βρήκαμε γκολ και δεν αντιδράσαμε σωστά. Υπάρχει απογοήτευση στα πρόσωπα των παικτών για την απώλεια αυτή, καθώς έδωσαν τα πάντα”, δήλωσε ο κόουτς Ρουά.

Πρώτη απώλεια μετά τις δυο νίκες που πήρε κόντρα σε Μονπελιέ (1-3 εκτός) και Κλερμόν (3-0 εντός), ωστόσο παραμένει αρκετά ψηλά για την ώρα και “φλερτάρει” με τις ευρωπαϊκές θέσεις. Πανηγύρισε το διπλό στις 3/7 εξόδους της, στις οποίες είχε ακόμη μια ισοπαλία και τρεις ήττες.

Εξέτισε την τιμωρία του και θα δώσει κανονικά το παρών ο Πιέρ Λε-Μελού, την ώρα που εκτός παραμένουν οι τραυματίες Αχράφ Νταρί και Ζορντάν Αμαβί.