22η αγωνιστική

*Μετρούν 8/10 παιχνίδια με goal/goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Έλτσε δεν έχει υποστεί ήττα από την Εσπανιόλ στα πρόσφατα 5 παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Εσπανιόλ – Έλτσε 2-2

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΕΛΤΣΕ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας, με σκορ 4-0, από τη Ρεάλ Μαδρίτης, σε εξ αναβολής παιχνίδι πρωταθλήματος. Μόλις στο 8’ ο Ασένσιο σκόραρε γιο 1-0 των γηπεδούχων. Ο Μπενζεμά με δύο εκτελέσεις πέναλτι στο 31’ και στο 45+1’ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 στο πρώτο ημίχρονο. Στο 80’ ο Μόντριτς με σουτ εντός περιοχής διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Έλτσε δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική στο “Σαντιάγο Μπερναμπέου” της Μαδρίτης, απέναντι στη Ρεάλ (4-0), είναι ενδεικτικό ότι δέχτηκε τρία τέρματα στο πρώτο κιόλας ημίχρονο. Παρότι, δεν περίμενε να έχει συγκομιδή βαθμών από τη συγκεκριμένη αναμέτρηση, μετριάστηκε κάπως η χαρά ύστερα από την πρώτη νίκη στη σεζόν. Η ομάδα του Πάμπλο Ματσίν ερχόταν από την εντός έδρας επιτυχία κόντρα στη Βιγιαρεάλ με σκορ 3-1, με μεγάλο πρωταγωνιστή της αναμέτρησης τον Πέρε Μίγια ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ.

Χρειάστηκε να περάσουν 20 ολόκληρες αγωνιστικές στην τρέχουσα περίοδο, για να πάρει το πρώτο “τρίποντο” η Έλτσε. Μία νίκη και δύο ισοπαλίες πλέον στα πρόσφατα πέντε ματς, για την ουραγό στην κατάταξη. “Μερικές φορές δεν αρκεί τι θέλουμε εμείς σε ένα ματς, αλλά τι μπορούμε να κάνουμε και τι μας δίνει ο αντίπαλος. Θα προσπαθήσουμε να πάρουμε τον έλεγχο και να είμαστε αποτελεσματικοί μπροστά από την αντίπαλη εστία”, δήλωσε ο τεχνικός της Έλτσε, Ματσίν.

Όσον αφορά την αποστολή είναι εκτός ο τιμωρημένος αμυντικός Ντιέγο Γκονθάλεθ καθώς και οι τραυματίες Μίγια, Κογιάδο, Τζον Νουάνκουο και Τέτε Μορέντε. Εξέτισαν Παλάσιος και Μασκαρέλ.

Έλτσε Στατιστικά

*3 σερί αναμετρήσεις είχαν over 2.5

*6/10 παιχνίδια έληξαν με “2-3 γκολ”

*Δέχεται γκολ σε 13 σερί εντός έδρας

ΕΣΠΑΝΙΟΛ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη εντός έδρας ήττα με σκορ 2-3 από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ, για το πρωτάθλημα. Στο 23’ ο Κούμπο σκόραρε για το 0-1 του ημιχρόνου. Στο 51’ ο Σέρλοτ έκανε το 0-2, ενώ στο 63’ ο Καμπρέρα χρεώθηκε αυτογκόλ για το 0-3. Στο 74’ ο Νταρδέρ μείωσε σε 1-3 για τους γηπεδούχους και στο 87’ ο Ολιβάν σκόραρε για το 2-3. Στο 90+4’ αποβλήθηκε ο Καμπρέρα.

Η Εσπανιόλ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα της και να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα από έναν ανώτερο αντίπαλο όπως είναι η Ρεάλ Σοσιεδάδ (2-3). Πάλεψε το παιχνίδι, αλλά έχασε σχετικά πιο εύκολα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό σκορ. Τρίτη ήττα στα τελευταία πέντε ματς στις εγχώριες διοργανώσεις για τους “Περικίτος”, μετρούν επίσης μία νίκη και μία ισοπαλία σε αυτό το διάστημα.

Μοναδική της επιτυχία είναι η μεγάλη νίκη εναντίον της Μπέτις εντός έδρας, με 1-0, η οποία μάλιστα ήταν η δεύτερη διαδοχική στο πλαίσιο του πρωταθλήματος συγκεκριμένα. Όσο  μένει πάνω από την επικίνδυνη ζώνη είναι ικανοποιημένη, αλλά θέλει και να απομακρυνθεί, για να αισθανθεί μεγαλύτερη ηρεμία. “Το παιχνίδι απέναντι στην Έλτσε δεν είναι τελικός”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο τεχνικός της Εσπανιόλ, Ντιέγο Μαρτίνεθ.

Αναφορικά με την αποστολή, είναι εκτός ο τιμωρημένος Καμπρέρα και ο βασικός επιθετικός Χοσέλου λόγω τραυματισμού. Δεν είναι διαθέσιμοι επίσης, οι Σέσαρ Μόντες, Καλέρο και Ντάνι Γκόμεθ, Αδριά Πεδρόσα και Μπάρε. Εξέτισε ο Πιέρ-Γκαμπριέλ.