*Στον πρώτο γύρο: Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΟΚ 0-1

*Από 11/16 νίκες επί του Αστέρα έρχεται ο ΠΑΟΚ ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης. Ο Δικέφαλος έχασε μόλις μια φορά στα τελευταία 15 εντός έδρας με τον Αστέρα Τρίπολης (11-3-1), στα 9/13 τελευταία στην Τούμπα οι Αρκάδες δε σκόραραν.

*Από 4/5 μεταξύ τους Under 2.5 έρχονται οι δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΠΑΟΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Πέτυχε την πιο σπουδαία νίκη της χρονιάς, την πλέον απαραίτητη στο σημείο που βρισκόταν. Πέρασε σαν… σίφουνας απ’ τα Γιάννινα την περασμένη Κυριακή, ήταν αποτελεσματικός και σοβαρός, πήρε το «τρίποντο» με στυλ και επιβλητικότητα. Το 0-1 ήρθε απ’ το πουθενά, ενώ το ματς ήταν ισορροπημένο, στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους ο ΠΑΣ είχε μια-δυο φάσεις. Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος οι Θεσσαλονικείς έπαιξαν πολύ έξυπνα, έκλεψαν μπάλες και βγήκαν στην αντεπίθεση, μέσα σε λίγα λεπτά έφτασαν στο 0-3 και κάπου εκεί το ματς είχε τελειώσει.

«Ένα δύσκολο διάστημα, με αγώνες και αποτελέσματα που δεν ήταν αυτά που θέλαμε. Παρ’ όλα αυτά είναι ένα αποτέλεσμα που σημαίνει ότι παίρνουμε πίσω την αυτοπεποίθηση μας και δείχνουμε πως είμαστε πολύ καλά, τόσο στο κομμάτι της φυσικής κατάστασης, όσο και πνευματικά», είπε ο κόουτς Λουτσέσκου. Τρίτη σερί νίκη για την ομάδα του μετά το 2-0 επί της Λίνκολν και το 2-1 επί της Λαμίας, ήταν με διαφορά η πιο πειστική εμφάνιση της τις τελευταίες 40 ημέρες. Ανέβηκε στους 25 πόντους και είναι τρίτος ο ΠΑΟΚ, στο +3 απ’ τον ΠΑΣ Γιάννινα και στο -5 απ’ την ΑΕΚ, είναι στο -13 απ’ τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Επιστρέφει ο Βιεϊρίνια (Αμυντικός, 7, 1), ξανά εκτός οι Μιτρίτσα, Ελ Καντουρί, Τέιλορ και Μιχαηλίδης, δεν υπολογίζεται ο Ροντρίγκο Σοάρες, παρελθόν αποτέλεσε ο Καγκάβα. Βλέπουν ξανά ενδεκάδα οι πιτσιρικάδες Λύρατζης και Τσιγγάρας, που έχουν κερδίσει τις εντυπώσεις με την απόδοση τους.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 4-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα. Το 0-1 ο Κούρτιτς με πέναλτι στο 31’, το 0-2 έκανε ο ίδιος παίκτης στο 63’, το 0-3 ήρθε στο 68’ ο Αουγκούστο, το τελικό 0-4 διαμόρφωσε ο Άκπομ στο 89’. Πιο ουσιαστικός, πιο σοβαρός και αποτελεσματικός ο ΠΑΟΚ, «κατέρρευσε» μετά το 0-2 ο ΠΑΣ Γιάννινα.

ΠΑΟΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 3/5 2-3 Goal ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στην Winmasters).

*G/G + Over 2.5 στα 9/15 τελευταία παιχνίδια του.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ήταν επιτακτική ανάγκη να κερδίσει τον Παναιτωλικό, τα κατάφερε με buzzer beater στις καθυστερήσεις, ωστόσο δεν έπεισε. Ο αντίπαλος έκανε μεστό παιχνίδι, στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε μεγάλες φάσεις το ματς, ωστόσο στο δεύτερο μέρος και μέχρι το 70’ η ομάδα του Αγρινίου έπαιζε μόνη της! Έβγαλε δύο κλασικές ευκαιρίες (εκείνη του Καρέλη απλά δε χάνεται) και είχε άλλες δυο-τρεις πολύ καλές στιγμές, δικαιούταν ένα γκολ. Ο Αστέρας άρχισε να ανεβαίνει στα τελευταία 15 λεπτά, πίεσε και έψαξε το γκολ, το βρήκε στις καθυστερήσεις. Το πιο δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία.

«Θέλαμε να είχαμε δυνατό πάγκο για να μπουν ποδοσφαιριστές, που μπορούν να δώσουν ώθηση και το καταφέραμε. Το γνωρίζαμε καλά πως το προσόν της αντίπαλης ομάδας είναι πως βγάζει καλές αντεπιθέσεις. Ήταν δύσκολο να μη δεχτούμε τουλάχιστον μια – δυο φάσεις σε όλο το παιχνίδι», είπε ο κόουτς Ράσταβατς. Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα του έπειτα από δύο αγωνιστικές που είχε ήττα απ’ τον Άρη (1-0 εκτός) και ισοπαλία με την ΑΕΚ (0-0 εντός), είχε προηγηθεί η εντός έδρας εμφατική νίκη επί του Ατρομήτου (6-2), έχει ρεκόρ 2-3-2 στις τελευταίες εφτά αγωνιστικές.

Είναι ασταθής και κακή επιθετικά, έχει σκοράρει μόλις 13 γκολ και διαθέτει τη δεύτερη χειρότερη επίθεση του πρωταθλήματος (μαζί με Ιωνικό και Λαμία). Ανέβηκε στους 17 πόντους και είναι στο -2 απ’ την εξάδα, ωστόσο ο ΟΦΗ έχει ένα ματς λιγότερο. Επιστρέφει ο βασικός Καστάνιο (Αμυντικός, 13).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 1-0 επί του Παναιτωλικού. Το γκολ ο Ρετζίς στις καθυστερήσεις. Έγινε καλό παιχνίδι, αμφότερες οι ομάδες είχαν ευκαιρίες και μπορούσαν να σκοράρουν, ο Παναιτωλικός είχε τις πιο καθαρές φάσεις, σίγουρα άξιζε ένα γκολ.