22η αγωνιστική

*Με over2.5 γκολ ολοκληρώθηκαν οι 4/5 τελευταίες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

*Η Λυών μετράει 10 συνεχόμενες νίκες απέναντι στην Τρουά, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΤΡΟΥΑ

Προηγούμενο ματς: Βαριά εκτός έδρας ήττα με 4-1 από την Τουλούζ, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Πήρε το προβάδισμα στο 12ο λεπτό, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν άμεσα (1-1 στο 19′)και να καταφέρνουν την ολική ανατροπή πριν ολοκληρωθεί το 1ο ημίχρονο (2-1 στο 36′). Η Τρουά δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση στο β’ μέρος, δέχτηκε το 3-1 το 55′ και το υπόλοιπο παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης.

Τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς για την Τρουά στο πρωτάθλημα, που μετράει μόλις μία νίκη στις τελευταίες δεκατρείς αγωνιστικές. Μοιραία βρίσκεται στη 16η θέση της βαθμολογίας, στο +1 από τη ζώνη του υποβιβασμού και τη 17η Αζαξιό. Αγνοεί τη νίκη στα τελευταία οκτώ παιχνίδια της στο “Stade de l Aube” (0-7-1), ενώ είναι η ομάδα με τις περισσότερες εντός έδρας ισοπαλίες στο πρωτάθλημα.

Μακροχρόνια τραυματίες οι Ραμί, Ταρντιέ και Κοντέ. Δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής ο δανεικός από τη Λυών Ρεν-Άντελεϊντ.

ΤΡΟΥΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/g στα τελευταία 3 παιχνίδια της.

*Under2.5 γκολ στα τελευταία 4 εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΥΩΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία χωρίς τέρματα απέναντι στην Μπρεστ, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Κυριάρχησε καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, δημιούργησε πληθώρα μεγάλων ευκαιριών, αλλά λίγο ο Μπιζό κάτω από τα δοκάρια της Μπρεστ, λίγο η ατυχία της, δεν κατάφερε να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων. Ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 28(!) τελικές, αλλά δεν μπόρεσε να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης. Η Μπρεστ δεν απείλησε καθόλου τα καρέ των γηπεδούχων και το 0-0 έμεινε μοιραία μέχρι τέλους.

Μπορεί να μην έχει ήττα στα τελευταία 3 επίσημα παιχνίδια της (2-1-0), αλλά από αυτό το εκτός προγράμματος στραβοπάτημα, βλέπει το τρένο των ευρωπαϊκών θέσεων να απομακρύνεται επικίνδυνα. Βρίσκεται πλέον στη 10η θέση της βαθμολογίας, στο -11 από την προνομιούχο πρώτη πεντάδα και την 5η Ρεν. Εσχάτως καλύτερη απ’όσο στο γήπεδο της, μετράει 3 νίκες στα τελευταία 5 εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα, έχοντας σκοράρει τουλάχιστον 2 γκολ σε καθεμία από αυτές.

Χωρίς προβλήματα τραυματισμών ταξίδεψε για τη σημερινή αναμέτρηση. Σημαντικές οι αποχωρήσεις των Τόκο Εκαμπί και Τετέ, με το δεύτερο να παίρνει μεταγραφή για τη Λέστερ.

ΛΥΩΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Με n/g ολοκληρώθηκαν τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της, σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

*Με 2-3 γκολ ολοκληρώθηκαν τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της, σε όλες τις διοργανώσεις.