* Αήττητη η Γκιμαράες στα 6 τελευταία μεταξύ τους (5-1-0).

* Στο 1ο γύρο (01/10): Γκιμαράες – Εστορίλ 3-2

Δείτε όλα τα παιχνίδια στο κουπόνι στοιχήματος

ΕΣΤΟΡΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (3-3) με τη Βιζέλα. Ο Εσέντε (26’, 36’) έκανε το 2-0 της Βιζέλα, οι Μαρκές (83’), Ζανοσέλο (85’), Γκιτάν (90+3’) γύρισαν το ματς για την Εστορίλ και ο Λεμπεντένκο (90+5’) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Χιτσκοκικό το ταξίδι της περασμένης Κυριακής για τους “καναρίνιος”, θετική η κατακλείδα του, αφού έβγαλαν αντίδραση και στις δύο προηγούμενες άσχημες εμφανίσεις και μέσα στο παιχνίδι, για να κρατήσουν έναν άμεσο ανταγωνιστή στο -5.

Προβλημάτισαν στο πρώτο ημίχρονο, έγιναν ατομικά και τακτικά λάθη για το δίκαιο 2-0 της Βιζέλα. Είχαν δοκάρι σε κόρνερ λίγο πριν την ανάπαυλα κι επέστρεψαν με κυριαρχικές διαθέσεις από αυτήν. Στο 65% η κατοχή του δευτέρου μέρους, καταιγίδα το τελευταίο 10λεπτό τους. Πίεσαν, ευνοήθηκαν από κόντρες για να φέρουν το ματς στα ίσια και σε αντεπίθεση έγινε η ανατροπή, από εκπληκτική προσπάθεια του Γκιτάν. Σε buzzer beater κόρνερ όμως χάθηκε μία επική νίκη.

“Περισσότερο από το να αναλύουμε απλώς την τακτική πτυχή του παιχνιδιού, πρέπει να προσπαθήσουμε να καταλάβουμε το συναισθηματικό κομμάτι. Τι συμβαίνει στο παιχνίδι, ώστε να συμβούν κάποια περιστατικά.” δήλωσε ο κόουτς Σεάμπρα και διαφώνησε ότι ο σημερινός του αντίπαλος στον πάγκο έχει κάποιο πλεονέκτημα από την θητεία του στο Εστορίλ, στο ξεκίνημα της σεζόν.

Ζωτικής σημασίας οι επιστροφές Γκόμες (μπακ/χαφ), Βιτάλ (στόπερ) που εξέτισαν τιμωρίες. Παραμένουν όμως εκτός οι τραυματίες Καμπάκο (στόπερ), Άλβαρο (στόπερ), Πίνα (δεξί μπακ), Χολσγκρόουβ (μέσος) και Γιόβιτς (εξτρέμ).

ΕΣΤΟΡΙΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 8/9 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 6/7 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-2) από την Κάζα Πία. Σκόρερ των φιλοξενούμενων οι Κλέιτον (4’), Πάμπλο (35’).

Απροσδόκητη η 3η εντός έδρας ήττα της σεζόν για τη Βιτόρια, η πρώτη μετά από 2.5 μήνες. Συμπλήρωσε τρια ματς δίχως νίκη (0-2-1), αλλά το ευρωπαϊκό εισιτήριο το κρατάει ακόμα σφιχτά.

Αιφνιδιάστηκε σε ταχύτατη μετάβαση της Κάζα Πία για το γρήγορο 0-1 και δεν κατάφερε να αντιδράσει μέχρι να χτυπηθεί ξανά κάθετα στο χώρο για το 0-2. Δεν κατάφερε να δημιουργήσει απέναντι σε συμπτυγμένο αντίπαλο και στο φινάλε του ημιχρόνου γλίτωσε με σύμμαχο το δοκάρι ένα τρίτο γκολ αντεπίθεσης. Στο δεύτερο μέρος κυριάρχησε (71% κατοχή, 18 τελικές, 1.06 xGoals), αλλά δεν κατάφερε να μπει ξανά στο ματς.

“Δεν θα ήθελα να χάσω κανέναν, όπως έλεγα πάντα, αλλά συμφωνώ απόλυτα με τη διοίκηση και ψάχνουμε το καλύτερο για τη Βιτόρια. Τώρα, θα υπάρξουν ευκαιρίες για άλλους και εμπιστεύομαι την ομάδα.” δήλωσε ο κόουτς Πατσέκο για την επικειμενη πώληση του Αντρέ Σίλβα στην Σάο Πάολο. Ήδη εκτός ομάδας ο Βραζιλιάνος αρχισκόρερ.

Ο Ολιβέιρα (πρώην ΑΕΚ, ΠΑΟΚ) αναμένεται να πάρει τη θέση του στην κορυφή της επίθεσης, σταθερά τα υπόλοιπα προβλήματα απουσιών.