31η αγωνιστική

*Ντέρμπι της Βρετάνης.

*Αήττητη η Ρεν στα 13 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος με αντίπαλο τη Μπρεστ, επικρατώντας στα 7/13. Τελευταία της ήττα το Μάρτιο του 2011, με 2-0.

*Goal/Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Μπρεστ – Ρεν 0-0

ΡΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-3 επί της Ναντ, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τους Καλιμουεντό (67′), Μπουριζό (πεν. 76′) και Γκουιρί (90’+1).

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Ρεν, μετά από τρεις διαδοχικές ήττες που υπέστη κόντρα σε Στρασμπούργκ (2-0 εκτός), Μονακό (1-0 εκτός) και Τουλούζ (1-2 εντός). Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Ζουλιέν Στεφάν φιλοξενήθηκε από τη Ναντ, της οποίας και επικράτησε με 0-3.

Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, βάσει και της εικόνας που είχε στον αγωνιστικό χώρο, καθώς ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια. Δυσκολεύτηκε αρκετά όμως μέχρι να πάρει τα ηνία, έχοντας και δοκάρι στα μέσα του ημιχρόνου. Όσο περνούσε η ώρα γινόταν όλο και πιο πειστική, για να σκοράρει τρεις φορές στο τελευταίο μισάωρο. Αξίζει να αναφερθεί ότι η πρώτη φορά που απειλήθηκε ήταν στο 77′.

Βαθμολογική ανάσα η νίκη αυτή, στην προσπάθεια που κάνει για να βγει στην Ευρώπη, ούσα για την ώρα στο -4 από την εξάδα και τη Λανς, τέσσερις στροφές πριν το φινάλε της σεζόν. Επικράτησε στα 4/6 πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε παράλληλα και δυο ήττες.

Εξέτισε την τιμωρία του ο Αλιντού Σεϊντού, ενώ επιστρέφει και ο Αντριέν Τρουφέ, ο οποίος απουσίαζε από το προηγούμενο παιχνίδι λόγω μυϊκού τραυματισμού. Σταθερά εκτός ο Ναγκιντά.

Ρεν Στατιστικά

*No Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΡΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από τη Μονακό, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 40ο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο 48′. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με εννέα παίκτες στις καθυστερήσεις.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Μπρεστ, μετά και το εκτός 4-3 από τη Λυών. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ερίκ Ρουά υποδέχθηκε τη Μονακό, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-2.

Μπορεί το μεταξύ τους πρώτο ημίχρονο να ήταν κακό ποιοτικά και με λίγες στιγμές και από τις δυο πλευρές, η ίδια όμως βρέθηκε πίσω λίγο πριν την ανάπαυλα. Σα να μην έφτανε αυτό, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα με την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Με το έργο να είναι ακόμη πιο δύσκολο, δεν κατάφερε να δείξει κάτι και να διεκδικήσει ένα καλύτερο αποτέλεσμα.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, υποχώρησε στην τρίτη θέση της κατάταξης, μένοντας παράλληλα στο -5 από τη δεύτερη Μονακό. Ηττήθηκε δυο φορές στις εννέα τελευταίες εξόδους της, έχοντας ακόμη πέντε νίκες και δυο ισοπαλίες σε αυτές.

“Η Ρεν είναι μια εξαιρετική ομάδα και θα είναι ένα περίεργο παιχνίδι. Ζήτησα από τους παίκτες μου να ανέβουν ψυχολογικά και να αφήσουν πίσω τα τελευταία αρνητικά αποτελέσματα. Ελπίζω να δείξουμε βελτιωμένοι, έστω και λιγάκι”, δήλωσε ο Ερίκ Ρουά.

Μετράει επιστροφές ο κόουτς Ρουά για το σημερινό ντέρμπι, καθώς εξέτισε την τιμωρία του ο Πιέρ Λε-Μελού, ενώ έχουν αναρρώσει και οι Λιλιάν Μπρασιέ και Ζερεμί Λε Ντουαρόν. Άπαντες παρόντες λοιπόν.