*16η αγωνιστική.

* Χωρίς ήττα στα 5 τελευταία μεταξύ τους η Άντβερπ, κέρδισε τα 2, ισόπαλα τα 2 πιο πρόσφατα, αμφότερα με γηπεδούχο τη Λέουβεν.

* Από τα 5 τελευταία μεταξύ τους, τα 4 ήταν G/G.

ΑΝΤΒΕΡΠ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε στο Τσάμπιονς Λιγκ από τη Σαχτάρ με 1-0, τυπικά εκτός, στο ουδέτερο Αμβούργο. Το γκολ των Ουκρανών στο 12’ από τον Ματβιγένκο, στις καθυστερήσεις έμεινε με δέκα λόγω αποβολής του φορ Μούτζα.

Άλλη μια ήττα στο Τσάμπιονς Λιγκ σε ένα παιχνίδι που είχε ένα κύριο χαρακτηριστικό, ήταν το ματς των χαμένων ευκαιριών. Μπορούσε να είχε ισοφαρίσει, εξ ίσου δίκαιο όμως θα ήταν να είχε δεχτεί δεύτερο γκολ. Ωστόσο οι επιθετικοί των δύο ομάδων δεν έκαναν καλά τη δουλειά τους, σε αντίθεση με τους τερματοφύλακες και το ματς έληξε με το πλασματικό 1-0.

Όχι και τόσο μη αναμενόμενο το αποτέλεσμα με τη Σαχτάρ, επισφράγισε τον αποκλεισμό της από κάθε ευρωπαϊκή διοργάνωση ως τέταρτη στον όμιλο. Πλέον θα στραφεί στις εγχώριες διοργανώσεις και περισσότερο στο πρωτάθλημα, όπου έχει να υπερασπιστεί τον τίτλο της.

Ούτε αυτό το καταφέρνει καλά, στο τελευταίο έμεινε στην ισοπαλία με την κατώτερου επιπέδου Σεντ Τρούιντεν (1-1). Μάλιστα, τον τσίμπησε τον βαθμό, δεν τον παραχώρησε, έχανε μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο, ισοφάρισε στο 81’.

Ελπίζει σε επιστροφή στις νίκες ο Φαν Μπόμελ, αλλά προειδοποιεί τους παίκτες του, ότι το παιχνίδι δεν είναι εύκολο. “Ο αντίπαλος ακόμα ψάχνεται, ο Γκαρθία αναζητεί το σχήμα που ταιριάζει, ελπίζω ότι δεν θα κλειστούν για 90 λεπτά” δήλωσε ο Ολλανδός.

Συνεχίζει με τις ίδιες απουσίες. Πιθανή επιστροφή του χαφ Κέιτα, αλλά πολύ δύσκολα ως βασικός.

Άντβερπ Στατιστικά

* Στα 4 τελευταία σε όλες τις διοργανώσεις μετράει 3 under 2,5.

* Τρέχει σερί με 3 νίκες εντός έδρας, όλες για το πρωτάθλημα.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΛΕΟΥΒΕΝ

Προηγούμενο ματς: Ήττα από την Κλαμπ Μπριζ με 0-1 από το γκολ του Ζουτγκλά (45’+2).

Δεν κατάφερε να πάρει κάτι από ένα εκ προοιμίου δύσκολο παιχνίδι. Έμεινε μέσα στο ματς κυρίως λόγω της αστοχίας της αντιπάλου, είχε ωστόσο και η ίδια κάποιες φάσεις να “κλέψει” το βαθμό.

Με 0/2 ξεκίνησε ο Γκαρθία στον πάγκο, αλλά υπάρχει ένα μεγάλο ελαφρυντικό. Στην πρεμιέρα του αντιμετώπισε την Γκενκ εκτός και στο δεύτερο την Κλαμπ Μπριζ, όχι και το πιο βατό πρόγραμμα ειδικά σε μια ομάδα όπως η δική του. Το κακό είναι ότι το πρόγραμμα φωτιά συνεχίζεται με την Άντβερπ, χαλαρώνουν τα πράγματα από την ερχόμενη αγωνιστική όταν και θα υποδεχτεί την Σεντ Τρούιντεν.

“Πρέπει να είμαστε απόλυτα συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι και να δυσκολέψουμε όσο γίνεται περισσότερο την Άντβερπ” σημείωσε ο Ισπανός τεχνικός στις τελευταίες του δηλώσεις. Ο Γκαρθία έχει δηλώσει πως η ομάδα του θέλει να παίξει καλό ποδόσφαιρο, θα είναι όμως τρομερά αφελές να το προσπαθήσει αυτό απέναντι στην Άντβερπ και δεν διαφαίνεται κάτι τέτοιο, θα κλειστεί για να πάρει το βαθμό.

Συνεχίζει με σημαντικά προβλήματα, καινούργια οι τραυματισμοί των χαφ Μιζάο, Σράιφερς, Μαζίζ και Κιγίνε.

Λέουβεν Στατιστικά

* Τρέχει σερί με 4 ήττες στο πρωτάθλημα, ενδιάμεσα έκανε μια νίκη για το κύπελλο επί της πολύ κατώτερης Γκροτενμπέρχε.

* Στα 9 τελευταία σε πρωτάθλημα και κύπελλο, μετράει 7 over 2,5.