* Στην επόμενη φάση προκρίνεται μόνος ο 1ος κάθε ομίλου

* Στον 8ο όμιλο συμμετέχουν και οι Τορεένσε, Τοντέλα, Εστορίλ

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

ΦΑΜΑΛΙΚΑΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από την Σπόρτινγκ. Το Τρινκάο έκανε το 0-1 στο 42’ και ο Γκονσάλβες με πέναλτι (45+3’) πέτυχε το δεύτερο γκολ της Σπόρτινγκ. Στο 78’ μείωσε ο Χάιμε για την Φαμαλικάο.

Με τρία παιχνίδια δίχως νίκη (0-1-2) στο πρωτάθλημα και στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη πήγε στη διακοπή η Φαμαλικάο, δεν άξιζε κάτι από την τελευταία αναμέτρησή της (13/11).

H Σπόρτινγκ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, έχασε τρεις μεγάλες φάσεις πριν το 20λεπτο και τελικά άνοιξε το σκορ με πρέσινγκ πολύ ψηλά στο γήπεδο. Σε πλαγιοκόπηση κέρδισε το πέναλτι για το 0-2 στο φινάλε του ημιχρόνου. Συνέχισε να μονοπωλεί τις ευκαιρίες και στο δεύτερο μέρος, είχε και ακυρωθέν γκολ για εκατοστά πριν την τυχερή μείωση της Φαμαλικάο, η οποία δεν κατάφερε να εξαργυρώσει το μομέντουμ στα τελευταία λεπτά.

“Το δικό μας Μουντιάλ είναι το Λιγκ Καπ. Δεν έχουμε απουσίες στο Κατάρ, οπότε είναι καλό που έχουμε αυτή την διοργάνωση. Ο όμιλος δεν είναι εύκολος, αλλά η φιλοδοξία μας είναι να προκριθούμε στην επόμενη φάση. Από το ξεκίνημα της σεζόν δεν έχουμε καταφέρει να κάνουμε ένα παιχνίδι να μοιάζει εύκολο και αυτό με την Ακ. Βιζέου δεν θα είναι η εξαίρεση.” δήλωσε ο κόουτς Σόουζα.

ΦΑΜΑΛΙΚΑΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΑΚΑΔΕΜΙΚΟ ΒΙΖΕΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Τορεεένσε. Ο Αραούζο έκανε το 0-1 στο 15ο λεπτό και ο Ρότσα ισοφάρισε για την Τορεένσε στο 46’. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Μοράις των γηπεδούχων.

Μπορεί να παρέμεινε αήττητη για 11ο διαδοχικό παιχνίδι (8-3-0), ανεξαρτήτως διοργάνωσης από τα μέσα Σεπτέμβρη, όμως το αποτέλεσμα της Κυριακής στην πρεμιέρα του ομίλου δεν την άφησε ικανοποιημένη.

Ήταν καλύτερη στην έδρα της Τορεένσε, απείλησε σε αρκετές περιπτώσεις, χρειάστηκε υπέροχη επέμβαση του γηπεδούχου κίπερ στο δεύτερο ημίχρονο για να διατηρηθεί το 1-1. Μία καλή φάση είχαν στο ματς οι γηπεδούχοι, ευτύχισαν να σκοράρουν σε αυτή,

Επιβεβαίωσε το φορμάρισμά της και στο Λιγκ Καπ, ενώ στο Κύπελλο έχει κάνει τρεις προκρίσεις ως την φάση των “16” και στο πρωτάθλημα της Segunda Liga κατατάσσεται 6η, στο -2 από τα μπαράζ ανόδου.