*13η αγωνιστική

*Αήττητο το Σίδνεϊ στα έξι τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια με τη Νιουκάστλ Τζετς

ΣΙΔΝΕΪ

Προηγούμενο ματς: Το Σίδνεϊ έχασε 4-3 εκτός έδρας από την Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ, αν και προηγήθηκε στο 7’ με τον Καθέρες. Δέχθηκε τέσσερα γκολ στη συνέχεια, τρία πριν λήξει το ημίχρονο, από τους Ιμπουσούκι (24’, 34’, 73’), Ιρακούντα (45’). Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει προς το τέλος με δύο γκολ του Λόλεϊ (76’, 90’).

Το Σίδνεϊ ηττήθηκε με 4-3 εκτός έδρας από την Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ, αν και ουσιαστικά έπαιζε στο γήπεδό του, εκεί που θα αγωνιστεί και σήμερα. Αυτή ήταν η πρώτη του ήττα έπειτα από τρεις σερί νίκες.

Πλέον είναι η μοναδική ομάδα της κατηγορίας χωρίς ισοπαλία στο πρωτάθλημα!

Διατηρείται χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, στην 9η θέση του, στο -3 συγκεκριμένα από την πρώτη εξάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα play off για την διεκδίκηση του πρωταθλήματος. Αλλά με τέτοια διαφορά τερμάτων που να μην θεωρείται απόσταση βολής.

Όλα αυτά, ενώ είχε ξεκινήσει με μεγάλες προσδοκίες το πρωτάθλημα, κυρίως λόγω της κατάκτησης του κυπέλλου λίγο πριν την έναρξη του!

Σίδνεϊ Στατιστικά

*7/8 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*6/9 over 2,5 εντός έδρας

*5/9 G/G εντός έδρας

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ ΤΖΕΤΣ

Προηγούμενο ματς: Η Νιουκάστλ Τζετς έχασε 3-2 εκτός έδρας από την Μπρισμπέιν Ρόαρ, παρόλο που προηγήθηκε δύο φορές στο παιχνίδι. Την πρώτη με τον Σταματελόπουλο στο 18ο λεπτό και τη δεύτερη με τον Κάνκαρ στο 65’. Αλλά ισοφαρίστηκε αμφότερες από τέρματα των Ο’ Σι (62’), Μαρκέφσκι (81’) και σαν μην έφτανε αυτό, στις καθυστερήσεις έχασε κιόλας με πέναλτι του Ο’ Σι.

Η Νιουκάστλ Τζετς ηττήθηκε με 3-2 εκτός έδρας από την Μπρισμπέιν Ρόαρ, στην πόλη που θα παίξει και σήμερα.

Μακριά από την έδρα της ξεκίνησε τη σεζόν με ισοπαλία, με τέσσερις ήττες και δύο νίκες στους επόμενους αγώνες της, χωρίς να έχει κερδίσει στους τρεις πιο πρόσφατους, με δύο ήττες σε αυτό το διάστημα.

Διατηρείται στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα, μένοντας λίγο πίσω από την πρώτη εξάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα play off για την διεκδίκηση του τίτλου, στο -5 για την ακρίβεια, και στο -2 από την σημερινή της αντίπαλο.