*Παιχνίδι για τον δεύτερο όμιλο του Κόπα Άφρικα. Την πρόκριση στην επόμενη φάση παίρνουν απευθείας οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου, όπως και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι.

*Αήττητο το Πράσινο Ακρωτήρι στα τελευταία τρία ματς με τη Μοζαμβίκη, κέρδισε τα δύο.

*Μετρούν 3/4 μεταξύ τους Under 2.5 + NG ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΠΡΑΣΙΝΟ ΑΚΡΩΤΗΡΙ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 2-1 κόντρα στην Γκάνα στην πρεμιέρα του Κόπα Άφρικα. Το 0-1 ο Μοντέιρο στο 17’, το 1-1 ήρθε απ’ τον Τζικού στο 56’, στις καθυστερήσεις το τελικό 1-2 απ’ τον Γκάρι Ροντρίγκες.

Σπουδαία νίκη πήρε το Πράσινο Ακρωτήρι στην πρεμιέρα του Κόπα Άφρικα, έκανε μεγάλη έκπληξη κόντρα στην Γκάνα. Δεν είχε άγχος πριν το παιχνίδι, η πίεση ήταν στην Γκάνα, που είχε πολύ αργές αντιδράσεις και έτσι το Πράσινο Ακρωτήρι βρήκε γκολ στο 17’. Η Γκάνα είχε ακυρωθέν γκολ, τελικά το 1-1 ήρθε από στατική φάση στο 56’. Το ματς πήγαινε για ισοπαλία, το Πράσινο Ακρωτήρι βρήκε το 1-2 στις καθυστερήσεις με τον Γκάρι Ροντρίγκες, έπειτα από διαδοχικά λάθη των αμυντικών της Γκάνας.

Αυτό το “τρίποντο” κάνει το Πράσινο Ακρωτήρι φαβορί πλέον για την πρόκριση, αφού μετρά ήδη τρεις πόντους και σήμερα παίζει με τη θεωρητικά πιο αδύναμη ομάδα του γκρουπ, αν κερδίσει ξανά θα εξασφαλίσει την παρουσία στις πρώτες δύο θέσεις. Με δεδομένο ότι κλείνει τις υποχρεώσεις του κόντρα στην ισχυρή Αίγυπτο, σήμερα είναι επιτακτική ανάγκη να κερδίσει.

ΠΡΑΣΙΝΟ ΑΚΡΩΤΗΡΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*NG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΜΟΖΑΜΒΙΚΗ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 2-2 κόντρα στην Αίγυπτο στην πρεμιέρα του Κόπα Άφρικα. Το 1-0 ο Μοχάμεντ στο 2’, το 1-1 έκανε ο Βίτι στο 55’, το 1-2 ήρθε απ’ τον Κλέσιο στο 58’. Το 2-2 στις καθυστερήσεις απ’ τον Σαλάχ με πέναλτι.

Μεγάλη έκπληξη απ’ τη Μοζαμβίκη, λίγοι περίμεναν ότι θα καταφέρει να πάρει αποτέλεσμα στην πρεμιέρα κόντρα στην Αίγυπτο. Η Αίγυπτος ξεκίνησε το παιχνίδι με τρομερή ορμή, μπήκε με ιδανικό τρόπο, σκόραρε μόλις στο δεύτερο λεπτό και διαχειρίστηκε καλά το πρώτο ημίχρονο. Είχε αργές αντιδράσεις στο δεύτερο μέρος, η Μοζαμβίκη βρήκε δύο γκολ σε τρία λεπτά και έφτασε στην ανατροπή. Πίεσε η Αίγυπτος, έβγαλε 21 τελικές προσπάθειες, πέντε στο στόχο, είχε 2.00 xGoals, σώθηκε στο φινάλε με το πέναλτι του Σαλάχ.

Έτσι όπως πήγε το ματς, η Μοζαμβίκη μπορεί να αισθάνεται πίκρα για το τελικό 2-2, έχασε την ευκαιρία για μια τεράστια νίκη, την πρώτη της ιστορίας της σε τελική φάση του Κόπα Άφρικα, πλέον μετρά ρεκόρ 0-3-10. Έδειξε ότι μπορεί να κοιτάξει στα μάτια τους πάντες, σήμερα οφείλει να ρισκάρει για να κερδίσει, καθώς κλείνει τις υποχρεώσεις της στον όμιλο με την ποιοτική Γκάνα. Εξέτισε και επιστρέφει ο Κατάμο (Μέσος, 20,5).