*3η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

*Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί στο “Απόστολος Νικολαΐδης”, έπειτα από ειδική άδεια της UEFA.

*Ο Παναθηναϊκός έχει εντός έδρας ρεκόρ 4-1-1 κόντρα σε γαλλικές ομάδες, έχασε μόνο απ’ την Οσέρ το 2003-2004.

*Μόλις μια φορά έπαιξε η Ρεν με ελληνική ομάδα, έχασε απ’ τον ΠΑΟΚ το 2005 με 5-1 εκτός έδρας.

Δείτα τα Προγνωστικά Europa League

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Διακοπή στο εκτός έδρας ματς με τον Παναθηναϊκό. Στο 1-1 το σκορ στη στιγμή της διακοπής με τα γκολ των Βαγιαννίδη (28’) και Καμαρά (48’), στη συνέχεια ο Χουάνκαρ τραυματίστηκε από ρίξη κροτίδας και το παιχνίδι διακόπηκε.

Εξαιρετική η εικόνα του στο πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, έβγαλε τρομερή ενέργεια, είχε κλεψίματα ψηλά, απέφυγε τα λάθη, “χτύπησε” τις αδυναμίες του αντιπάλου και πήρε το ελάχιστο απ’ αυτά που δικαιούταν. Σκόραρε στο 28’ από στατική φάση, άξιζε σίγουρα κάτι περισσότερο, έδειχνε ικανός για τη νίκη. Μπήκε στο δεύτερο μέρος με εις βάρος του γκολ, σε μια φάση που ο Τσέριν δεν ανταποκρίθηκε στην πίεση του Καμαρά, κάπου εκεί προέκυψε η διακοπή του αγώνα εξαιτίας του τραυματισμού του Χουάνκαρ. Πλέον η τύχη του ματς θα κριθεί στα αθλητικά δικαστήρια.

Είχε προηγηθεί το εντός έδρας 5-0 επί του Ατρομήτου στις 8 Οκτωβρίου, ο Παναθηναϊκός μετρά 16 πόντους και βρίσκεται στο -3 απ’ την κορυφή και στο -1 από ΑΕΚ και ΠΑΟΚ, αλλά με ματς λιγότερο. Σε ό,τι αφορά το Γιουρόπα Λιγκ, τα πηγαίνει περίφημα, έκανε ιδανική πρεμιέρα κόντρα στη Βιγιαρεάλ (2-0 εντός), έπαιξε για την ισοπαλία στο εκτός έδρας ματς που ακολούθησε κόντρα στη Μακάμπι Χάιφα, την πήρε χάρη στον γκολκίπερ Μπρινιόλι.

“Αν θέλουμε ένα καλό αποτέλεσμα, θα πρέπει να υπερβάλλουμε τον εαυτό μας σαν ομάδα και πιστεύω πως μπορούμε να το κάνουμε και έχουμε διάθεση να το κάνουμε. Είναι σημαντική η τακτική προσέγγιση γιατί μπορεί να μας δώσει καλύτερη οργάνωση. Είναι απαιτητικό στο physical κομμάτι. Πολύ δυνατή η Ρεν, πολύ ενέργεια, πολύ συγκεντρωμένη, με μεγάλο ενθουσιασμό, είναι μια νεαρή ομάδα. Είναι ισορροπημένη ομάδα”, είπε ο κόουτς Γιοβάνοβιτς.

Παραμένει εκτός ο αριστερός μπακ Χουάνκαρ, τη θέση του θα πάρει ο Μλαντένοβιτς. Αίνιγμα οι θέσεις των στόπερ, καθώς ο Αράο ήταν εξαιρετικός κόντρα στον Ολυμπιακό, ίσως διατηρήσει τη θέση του δίπλα στον Σένκεφελντ, κάτι που θα φέρει τον Πέρεθ στη μεσαία γραμμή. Αυτό εξαρτάται απ’ τον Γεντβάι, ο οποίος αν είναι σε θέση να παίξει, τότε ο Αράο θα πάει στα χαφ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*NG στα 7/10 τελευταία παιχνίδια του.

*Κράτησε το μηδέν στα 6/10 τελευταία παιχνίδια του.

ΡΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 κόντρα στη Λοριάν. Το 1-0 με αυτογκόλ του Ομαρί στο 4’, ισοφάρισε ο Μπλα στο 21’. Το τελικό 2-1 ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους απ’ τον Τουρέ.

Δεν την “πάει” τίποτα το τελευταίο χρονικό διάστημα, την Κυριακή έχασε εκτός έδρας το ντέρμπι της Βρετάνης κόντρα στη Λοριάν. “Πλήρωσε” τα λάθη του αμυντικού Ομαρί στο πρώτο ημίχρονο, ο 23χρονος σημείωσε αυτογκόλ στο 4’ και ουσιαστικά “χάρισε” το 2-1 του Τουρέ στις καθυστερήσεις. Στο μεσοδιάστημα ισοφάρισε ο Μπλα για τη Ρεν, που ήταν πιεστική στο δεύτερο μέρος, έφτασε την κατοχή στο 70% , είχε φάσεις και άξιζε τουλάχιστον την ισοπαλία.

Τρίτη σερί ήττα σ’ όλες τις διοργανώσεις μετά το εντός έδρας 1-3 απ’ την Παρί Σεν Ζερμέν και το εκτός έδρας 1-0 απ’ τη Βιγιαρεάλ, στην Ισπανία σίγουρα άξιζε κάτι περισσότερο, έχασε πέναλτι στο φινάλε. Μετρά ρεκόρ 1-2-2 στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές, με 11 πόντους είναι 9η στη βαθμολογία. Προστάτευσε τον Ομαρί χθες ο κόουτς Ζενεσιό, που τόνισε μάλιστα ότι θα τον βάλει βασικό και σήμερα: «Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου, στην ομάδα μου. Έβγαλα τον Ομαρί στο ημίχρονο με τη Λοριάν για να τον προστατεύσω. Θα ξεκινήσει βασικός αύριο. Το συζήτησα μαζί του γιατί ήθελα να τον στηρίξω. Το ποδόσφαιρο είναι ένα παιχνίδι λαθών».

Σε ό,τι αφορά το Γιουρόπα Λιγκ, έκανε πρεμιέρα με το εμφατικό 3-0 εντός έδρας επί της Μακάμπι Χάιφα, συνέχισε με την ήττα απ’ τη Βιγιαρεάλ. Θέλει τέσσερις πόντους στα ματς με τον Παναθηναϊκό, έτσι ώστε να πάρει προβάδισμα για την πρόκριση. Εξέτισε ο Μάτιτς (Μέσος, 7), σήμερα υπολογίζεται.