6η Αγωνιστική

* Goal/Goal & Over 2.5 τα 8/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια!

* Η Σπόρτινγκ μετρά 8 σερί νίκες και δεν έχει ποτέ βαθμό στο “Αλβαλάδε” με αντίπαλο την Πορτιμονένσε

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-3) επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Ο Έντουαρντς άνοιξε το σκορ στο 65ο λεπτό, ο Τρινκάο έκανε το 0-2 δύο λεπτά αργότερα κι ο Σάντος διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 82’.

Εντυπωσιακή η Σπόρτινγκ στην πρεμιέρα του Champions League, έβγαλε χορταστικό διπλό στη Γερμανία και έκανε σημαντικό πρώτο βήμα για την πρόκριση στα νοκ άουτ.

Κλειστό το πρώτο μέρος στην Φρανκφούρτη, η Άιντραχτ απείλησε νωρίς από μεγάλο λάθος του Πόρο, η Σπόρτινγκ απάντησε με τον Έντουαρντς, ο οποίος εξελίχθηκε σε MVP του αγώνα στο δεύτερο μέρος. Έβρισκε περισσότερους χώρους μετά τη μία ώρα αγώνα η Σπόρτινγκ και στο transition “σκότωσε” τους Γερμανούς, με τον Άγγλο να σκοράρει και να “σερβίρει” για το 0-2. Στον Πόρο ανήκει το μισό γκολ για το τελικό σκορ.

“Δεν είναι μακρινή η ήττα από την Τσάβες, τότε όλα ήταν στραβά. Μπορεί να επιστρέψουμε σε μία τέτοια στιγμή. Πρέπει να βελτιώσουμε τον τροπο παιχνιδιού μας. Είμαστε χαρούμενοι, αλλά τα προβλήματα είναι τα ίδια. Το κοινό θα αδημονεί και πρέπει να μάθουμε από τα λάθη μας, τα οποία συνεχίζονται” δήλωσε ενόψει Πορτιμονένσε ο κόουτς Αμορίμ, θέλοντας να προσγειώσει την ομάδα του. Επιπλέον, δήλωσε ότι ο Αλεξανδρόπουλος θα χρειαστεί χρόνο να προσαρμοστεί.

Παραμένουν εκτός οι Καμπράλ (φορ) και Μπραγκάνσα (χαφ), νέο πρόβλημα ο στόπερ Σεν Τζουστ που τραυματίστηκε στην Φρανκφούρτη. Επέστρεψε την Τετάρτη ο φορ Παουλίνιο, αλλά δεν είναι ακόμη έτοιμος να βγάλει 90λεπτο. Δεν αναμένεται rotation από τον Αμορίμ μετά τις ήττες των προηγούμενων εβδομάδων.

Την Τρίτη υποδέχεται την Τότεναμ για τη 2η αγωνιστική του Champions League.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 5 τελευταία παιχνίδια της

* Σκόραρε 2+ γκολ στα 7/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη επί της Φαμαλικάο. Το καθοριστικό γκολ πέτυχε ο Πεδράο στο 65ο λεπτό.

Πολύ δυνατό το ξεκίνημα της Πορτιμονένσε στην σεζόν, την Κυριακή πέτυχε 4η διαδοχική νίκη, κρατώντας το μηδέν πίσω στις τρεις εξ αυτών!

Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο απέναντι στη Φαμαλικάο, η οποία είχε κάποια καλά μακρινά σουτ στο πρώτο μέρος. Η Πορτιμονένσε όμως μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, είχε δοκάρι πριν βρει το γκολ σε δεύτερο χρόνο από στατική φάση με τον θηριώδη στόπερ της. Στην συνέχεια περισσότερο απείλησε με δεύτερο γκολ, είχε και δοκάρι, παρά απειλήθηκε με ισοφάριση.

“Είδα και τα στατιστικά και ήταν ένα πολύ ισορροπημένο παιχνίδι, με δύο ομάδες να προσπαθούν για τη νίκη. Ο αντίπαλος είχε ποιότητα, ξέραμε τις δυσκολίες και τις αντιμετωπίσαμε σωστά. Πρέπει να συνεχίσουμε με ταπεινότητα, με τα πόδια στο έδαφος, γιατί όταν ξεκινάμε να νιώθουμε ότι είμαστε κάποιοι, τότε τα πράγματα περιπλέκονται” σχολίασε μετά τη νέα νίκη ο κόουτς Σέρτζιο.

Σταθερά εκτός οι τραυματίες Καρλίνιος (χαφ), Ολιβέιρα (εξτρέμ), Σαπάρα (φορ) και Ντιαμπί (αμ. χαφ). Νέο πρόβλημα ο χαφ Κλίσμαν, αμφίβολος ο φορ Ρότσες.