21η αγωνιστική

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/4 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 2/4 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΚΟΒΕΝΤΡΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Γουίγκαν, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Χάμερ στο 77’ και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Γκιόκερες στο 90+5’.

Τρίτη διαδοχική νίκη για την Κόβεντρι μια εξίσου καλή εμφάνιση. Κυριάρχησε στο ματς και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους, πιέζοντας ασφυκτικά από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Στην επανάληψη ήταν αποτελεσματικότερη, βρίσκοντας το δρόμο προς τα δίχτυα δύο φορές στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα. Στο αμυντικό της κομμάτι δεν κινδύνεψε καθόλου, αφού οι φιλοξενούμενοι ήταν εντελώς άστοχοι στη τελική τους προσπάθεια.

Συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα θέλει ιδανικά να δώσει, βρίσκοντας μπροστά της μια αρκετά δυνατή αντίπαλο. Φαίνεται να έχει βρει ρυθμό, παίζει με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και σκοράρει με συνέπεια, την ώρα που αμυντικά βγάζει μια εντελώς διαφορετική εικόνα από αυτή που συνηθίσαμε, αφού είναι πολύ πιο σταθερή, έχοντας διατηρήσει ανέπαφη την εστία της στις τελευταίες τρεις αγωνιστικές. Εντός έδρας έχει δείξει πολύ θετικά στοιχεία το τελευταίο διάστημα, μετρώντας τρεις νίκες και μία ισοπαλία στις πέντε πρόσφατες αναμετρήσεις της, βρίσκοντας δίχτυα σε όλες. Ξέφυγε για τα καλά από τη ζώνη του υποβιβασμού, καθώς πλέον βρίσκεται στη μέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας πάρει μια προσωρινά ασφαλή διαφορά.

Κόβεντρι Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΚΠΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Χάντερσφιλντ με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Ντάικς στο 2’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Ράφελς στο 9’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον ίδιο στο 26’.

Καταιγιστική η ΚΠΡ, αλλά δεν έφτανε αυτό ώστε να επιστρέψει στις νίκες. Μπήκε δυνατά στο ματς και πήρε από τα πρώτα κιόλας λεπτά κεφάλι στο σκορ, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται τους κενούς χώρους που βρήκαν, ανατρέποντας το εις βάρος τους σκορ πριν την ανάπαυλα. Στην επανάληψη το γήπεδο «έγειρε» υπέρ της, αλλά δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει αμετάβλητο.

Στο δρόμο των θετικών αποτελεσμάτων θέλει να μπει πριν τη διακοπή του Μουντιάλ, αφήνοντας πίσω τις κακές εμφανίσεις του τελευταίου διαστήματος. Δεν πείθει παρά την καλή εικόνα που έχει στις περισσότερες αναμετρήσεις της, καθώς είναι τρομερά αναποτελεσματική τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά. Σκοράρει με το σταγονόμετρο, έχοντας βρει δίχτυα μόλις σε δύο από τις τελευταίες πέντε αγωνιστικές, κάνοντας φανερό πως υπάρχει πρόβλημα. Το «μέταλλο» που φάνηκε να έχει στις εξόδους της έχει πλέον εξαλειφθεί, αφού μετράει δύο ήττες και μία ισοπαλία στις δύο πρόσφατες, δεχόμενη 5 γκολ, την ώρα που σκόραρε μόλις 1.