32η αγωνιστική

*Αήττητη η Ντόρτμουντ στα έξι τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Άουγκσμπουργκ, έχοντας επικρατήσει στα 4/6.

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Άουγκσμπουργκ – Ντόρτμουντ 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Παρί Σεν Ζερμέν, για το Τσάμπιονς Λιγκ. Βρήκε δίχτυα με τον Φούλκρουγκ στο 36ο λεπτό.

Προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ κατάφερε να αποκτήσει η Ντόρτμουντ. Τη Μεγάλη Τετάρτη, η ομάδα του Εντίν Τέρζιτς υποδέχθηκε την Παρί Σεν Ζερμέν, στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό, της οποίας και επικράτησε με 1-0.

Αρκετά δυναμικό το μεταξύ τους παιχνίδι και με ευκαιρίες εκατέρωθεν σε όλη τη διάρκεια, με την ίδια όμως να είναι αυτή που σημείωσε το μοναδικό τέρμα λίγο μετά το μισάωρο. Είχε ευκαιρίες για ακόμη περισσότερα τέρματα, αλλά και για να δεχθεί την ισοφάριση, με αποκορύφωμα το διπλό δοκάρι που είχαν οι Γάλλοι στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

Παρότι πήρε προβάδισμα, γνωρίζει ότι δεν θα έχει καθόλου εύκολο έργο στη ρεβάνς στο Παρίσι, την ερχόμενη Τρίτη (07/05). Σε ότι αφορά το πρωτάθλημα τώρα, την προηγούμενη αγωνιστική γνώρισε βαριά ήττα με 4-1 από τη Λειψία, παρότι ήταν αυτή που προηγήθηκε στο σκορ.

Βρίσκεται έτσι μόνη πέμπτη στην κατάταξη, έχοντας εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση της στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ. Επικράτησε μια φορά στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε ακόμη μια ισοπαλία και δυο ήττες.

Όπως έγινε γνωστό χθες, ο Μάρκο Ρόις αναμένεται να αποτελέσει και τυπικά παρελθόν από την ομάδα, μετά από δώδεκα χρόνια παρουσίας στους Βεστφαλούς. Με το μυαλό να είναι αποκλειστικά στη ρεβάνς με την Παρί, αναμένεται να παίξει με αρκετές αλλαγές στη σύνθεση της.

Ντόρτμουντ Στατιστικά

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-3 από τη Βέρντερ Βρέμης, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 52′, δέχθηκε δεύτερο τέρμα εννέα λεπτά αργότερα με πέναλτι, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 90′.

Τη δεύτερη διαδοχική της ήττα υπέστη η Άουγκσμπουργκ, μετά και το εκτός 3-1 από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γες Θόρουπ υποδέχθηκε τη Βέρντερ Βρέμης, κόντρα στην οποία γνώρισε τη συντριβή με 0-3.

Προβλημάτισε αρκετά με την εμφάνιση της και σε καμία περίπτωση δεν άξιζε κάτι καλύτερο από την αναμέτρηση αυτή. Δημιούργησε ευκαιρίες, ωστόσο μόλις μια φορά κατάφερε να γίνει απειλητική προς την αντίπαλη εστία και αυτή ήταν από στατική ευκαιρία. Βρέθηκε πίσω με την επιστροφή από τα αποδυτήρια και πριν προλάβει να το καταλάβει έκανε πέναλτι και τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα. Κι αφού δεν είχε αντίδραση, δέχθηκε και το “κερασάκι” στο φινάλε του ματς.

Αυτή ήταν και η τρίτη της ήττα στις τέσσερις τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος, έχοντας παράλληλα και μια νίκη, με 2-0 επί της Ουνιόν Βερολίνου. Παραμένει έτσι σε επαφή με την πρώτη επτάδα και θέλει να εξαντλήσει τα όποια περιθώρια έχει για πιθανή έξοδο στην Ευρώπη. Ηττήθηκε και στις δυο πιο πρόσφατες εξόδους της όμως, παρότι σκόραρε σε αμφότερες.

Συμπλήρωσε κάρτες ο Κρίστιαν Γιάκιτς και θα εκτίσει τιμωρία σήμερα, οπότε και τη θέση του διεκδικούν οι Ντορς και Μπράιταουπτ. Παραμένει στα “πιτς” ο μπακ Ιάγκο, ο οποίος θα αποχωρήσει το καλοκαίρι για τη Μπαΐα.