*21η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Γουλβς – Μάντσεστερ Σίτι 0-3.

*Από πέντε σερί νίκες επί της Γουλβς έρχεται η Μάντσεστερ Σίτι με επιμέρους σκορ 16-3.

*Από 6/8 μεταξύ τους Over 2.5 έρχονται οι δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 4-2 επί της Τότεναμ. Ο Κουλουσέφσκι το 0-1 στο 44’, το 0-2 ήρθε απ’ τον Έμερσον στο 45’. Η Σίτι μείωσε στο 51’ με τον Άλβαρες, ισοφάρισε με τον Χάαλαντ στο 53’ και πήρε προβάδισμα με τον Μαχρέζ στο 63’. Ο ίδιος παίκτης το τελικό 4-2 στις καθυστερήσεις!

Χρειαζόταν τη νίκη στο εξ αναβολής παιχνίδι της Πέμπτης κόντρα στην Τότεναμ εντός έδρας, όλα έδειχναν ότι μάλλον δε θα την πάρει μετά το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Έχανε δίκαια 0-2, καθώς ήταν ανούσια και επιρρεπής στο λάθος, από ένα τέτοιο του γκολκίπερ Έντερσον ήρθε το πρώτο γκολ. Στο δεύτερο 45λεπτο μπήκε με συγκέντρωση και είχε αποτελεσματικότητα, σκόραρε δύο γρήγορα γκολ και πήρε το μομέντουμ του αγώνα. Σώθηκε στο δοκάρι της Τότεναμ και βρήκε το 3-2 στο 63’ με τον τρομερό Μαχρέζ, ο οποίος έκανε το 4-2 στις καθυστερήσεις.

Επιστροφή στις νίκες για τη Σίτι μετά την εκτός έδρας ήττα 2-1 στο ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τον αποκλεισμό απ’ τη Σαουθάμπτον στο Λιγκ Καπ (2-0 εκτός), μετρά ρεκόρ 3-1-1 στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές. Βρίσκεται πάντα στο -5 απ’ την κορυφή, αλλά με παιχνίδι περισσότερο απ’ την Άρσεναλ, είναι στο +3 από Νιουκάστλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Χωρίς απουσίες, διαθέσιμοι άπαντες του ρόστερ.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 9/16 Under 2.5 σε όλες τις διοργανώσεις.

*Έρχεται από 8/12 G/G σ’ όλες τις διοργανώσεις.

ΓΟΥΛΒΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 κόντρα στη Λίβερπουλ για το Κύπελλο. Το γκολ ο Έλιοτ στο 13’.

Το πάλεψε όσο περισσότερο μπορούσε στο εντός έδρας ματς Κυπέλλου κόντρα στη Λίβερπουλ την Τρίτη, αλλά δεν τα κατάφερε. Η Λίβερπουλ σκόραρε με πολύ όμορφο σουτ του Έλιοτ, στη συνέχεια διαχειρίστηκε αρκετά καλά την κατάσταση. Απειλήθηκε κυρίως από στατικές φάσεις, η Γουλβς δεν είχε καθαρή ευκαιρία. Στον αντίποδα, η Λίβερπουλ είχε δοκάρι με τον Τζόουνς, μπορούσε να πάρει πιο άνετα την πρόκριση.

Είχε προηγηθεί το σπουδαίο εντός έδρας 1-0 επί της Γουέστ Χαμ για την Πρέμιερ Λιγκ, ένα πραγματικά πολύ σημαντικό «τρίποντο». Είχε περισσότερη διάθεση στο δημιουργικό κομμάτι, είχε ρυθμό και κάποιες καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο, πλησίασε περισσότερο το γκολ. Τελικά το βρήκε στην έναρξη του δεύτερου μέρους με τον Ποντένσε, στη συνέχεια είχε δοκάρι με τον Νέβες. Σχεδόν ανύπαρκτη επιθετικά η Γουέστ Χαμ, απείλησε μόνο από στατικές φάσεις.

Τρίτο θετικό αποτέλεσμα στην εποχή του Λοπετέγι μετά το εκτός έδρας 2-1 επί της Έβερτον και το εκτός έδρας 1-1 με την Άστον Βίλα, στο μεσοδιάστημα η ομάδα του ηττήθηκε εντός έδρας απ’ τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (0-1). Μετρά μόλις τέσσερις νίκες σε 19 αγωνιστικές, ανέβηκε στους 17 πόντους και είναι ισόβαθμη με την 18η Μπόρνμουθ. Πήρε χρόνο συμμετοχής ο νεοαποκτηθείς μέσος Λεμινά, διαθέσιμος σήμερα ο νεοφερμένος εξτρέμ, Πάμπλο Σαράμπια (από Παρί Σεν Ζερμέν).