*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου αγώνα: Γουότφορντ-Μίντλεσμπρο 2-1.

ΜΙΝΤΛΕΣΜΠΡΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Σάντερλαντ, στα πλαίσια της 28ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Φράι στο 49’, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι ανοίγοντας το σκορ με τον Στιούαρτ στο 51’. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Ντιαλό στο 80’.

Καλή εικόνα, αλλά χωρίς το θετικό αποτέλεσμα για τη Μίντλεσμπρο. Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί κάποια από αυτές, με αποτέλεσμα να μείνει στο μηδέν. Οι αριθμητικές ανισορροπίες άλλαξαν τα δεδομένα στην επανάληψη, δίνοντας τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να πιέσουν περισσότερο, βρίσκοντας άμεσα το δρόμο προς τα δίχτυα, ενώ στα τελευταία λεπτά «κλείδωσαν» τη νίκη με ένα ακόμη τέρμα.

Την άμεση επιστροφή της στα νικηφόρα αποτελέσματα θέλει να πετύχει σήμερα, βρίσκοντας απέναντί της μια πολύ δυνατή αντίπαλο. Έχει δείξει εξαιρετικό πρόσωπο στις μέχρι τώρα εντός έδρας αναμετρήσεις της, μετρώντας τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα μετά τη διακοπή, ενώ σε γενικές γραμμές «έτρεξε» ένα καλό σερί αποτελεσμάτων που την ανέβασαν στις θέσεις των πλέι-οφ. Παίζει επιθετικό ποδόσφαιρο, πιέζει έντονα και ψάχνει το γκολ σε κάθε αναμέτρησή της, βρίσκοντάς το μάλιστα στις περισσότερες. Αυτό βέβαια δεν της βγαίνει πάντα σε καλό, αφού ψάχνοντας το γκολ παραμελεί τα αμυντικά της καθήκοντα, αφήνοντας πολλά κενά, τα οποία γίνονται εύκολα εκμεταλλεύσιμα από τις αντίπαλες ομάδες, με αποτέλεσμα να δέχεται συνεχώς γκολ.

Μίντλεσμπρο Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Ρόδεραμ με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 28ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Φέργκουσον στο 20’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Φερέιρα στο 53’.

Στραβοπάτησε η Γουότφορντ, παρ’ όλο που είχε την υπεροχή στο ματς. Μπήκε νωθρά στο πρώτο ημίχρονο, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν πλήρως οι φιλοξενούμενοι, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ. Στην επανάληψη πίεσε έντονα και κατάφερε να ισοφαρίσει γρήγορα, αλλά στη συνέχεια δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματική, μένοντας εν τέλη στην ισοπαλία.

Μια πολύ πιο αποτελεσματική εμφάνιση θα χρειαστεί σήμερα προκειμένου να καταφέρει να περάσει από τη δύσκολη έδρα της Μίντλεσμπρο. Μέτρια η κατάσταση στην οποία βρίσκεται, δεν πείθει σε μεγάλο βαθμό με την εικόνα της, καθώς δυσκολεύεται σε αρκετές περιπτώσεις τόσο να σκοράρει, όσο και να κρατήσει το μηδέν στην εστία της. Έχει δείξει παρ’ όλα αυτά θετικά στοιχεία στις τελευταίες εξόδους της, αποσπώντας θετικά αποτελέσματα, όμως σίγουρα δεν είναι το δυνατό της σημείο. Παραμένει στην 3η θέση του πρωταθλήματος παρά τα πολλά σκαμπανεβάσματα που έχει στην απόδοση και τα αποτελέσματά της, αλλά γνωρίζει πως ένα ακόμα αρνητικό αποτέλεσμα μπορεί να την βγάλει εκτός εξάδας.