*Goal/Goal τα 9/12 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Ναντ – Μπρεστ 0-2

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΜΠΡΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 4-5 επί της Ρεν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 2-0 (4′, 9′), για να κάνει την ανατροπή με τους Μουνιέ (11′), Ομαρί (αυτ. 48′), Σατριάνο (54′) και Καμαρά (66′). Στην πορεία δέχθηκε την ισοφάριση (68′, 79′), για να βρει και πάλι δίχτυα στις καθυστερήσεις με τον Μπρασιέ.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο επέστρεψε στις επιτυχίες η Μπρεστ, μετά και τις δυο ήττες από Λυών (4-3 εκτός) και Μονακό (0-2 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ερίκ Ρουά φιλοξενήθηκε από τη Ρεν, της οποίας και επικράτησε με το εντυπωσιακό 4-5, στο μεταξύ τους ντέρμπι.

Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της σεζόν, βρέθηκε από πολύ νωρίς με την πλάτη στον τοίχο, όμως βρήκε τρόπο να μειώσει γρήγορα και να πάει στα αποδυτήρια ούσα πίσω με 2-1. Με την επιστροφή όμως από αυτά, ήταν πιο σοβαρή και έχοντας τον πλήρη έλεγχο σκόραρε ακόμη τρεις φορές και ολοκλήρωσε την ανατροπή. Η χαλαρότητα που έδειξε όμως στην πορεία, έδωσε το δικαίωμα στην αντίπαλο να ισοφαρίσει και να μπει ξανά στο ματς. Παρόλα αυτά, η ίδια “έκλεψε” το τρίποντο με γκολ στο φινάλε και με πρώην παίκτη της Ρεν.

Με τη νίκη της αυτή, εξασφάλισε και τυπικά τη συμμετοχή της στην Ευρώπη για πρώτη φορά στην ιστορία της και μένει να φανεί τώρα η διοργάνωση που θα πάει. Για την ώρα πάντως είναι τρίτη, στο -2 από τη Μονακό και στο +1 από τη Λιλ, που ακολουθεί. Ηττήθηκε μια φορά στα δέκα τελευταία εντός της, στα οποία είχε ακόμη έξι νίκες και τρεις ισοπαλίες.

“Όλα τα παιχνίδια στο φινάλε της σεζόν είναι πάντοτε περίπλοκα. Είναι προφανές ότι η Ναντ δεν έρχεται αδιάφορη στο αποψινό παιχνίδι μας. Είναι σε πολύ καλό μομέντουμ, ειδικά από τη στιγμή που ηττήθηκε μια φορά στις τελευταίες εξόδους της. Θα είναι ένα δύσκολο ματς και θα πρέπει να έχουμε συγκέντρωση”, δήλωσε ο κόουτς Ρουά.

Κανονικά υπολογίζονται οι Μπρασιέ και Λε-Μελού, παρότι τα ρεπορτάζ τους ήθελαν αμφίβολους για αποψινό ντέρμπι. Σίγουρα εκτός όμως είναι ο τιμωρημένος Λε Καρντινάλ.

Μπρεστ Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 6.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 7/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Μονπελιέ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο δεύτερο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 7′ με τον Αμπλίν. Με εννέα παίκτες έμειναν οι γηπεδούχοι στις καθυστερήσεις.

Μακριά από τις επιτυχίες παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Ναντ, μετά και τη συντριβή με 0-3 από τη Ρεν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αντουάν Κομπουαρέ φιλοξενήθηκε από τη Μονπελιέ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.

Βρέθηκε πίσω με το “καλημέρα”, όμως αυτό δεν κράτησε για πολύ, καθώς είχε άμεση απάντηση, ισοφαρίζοντας πέντε λεπτά αργότερα. Καλός ο ρυθμός μέχρι και την ανάπαυλα, παρά τις ευκαιρίες όμως το σκορ έμεινε ως είχε. Τίποτα το ιδιαίτερο στο δεύτερο ημίχρονο, που ήταν περισσότερο κατοχής, με την αντίπαλο να τελειώνει το παιχνίδι με εννέα παίκτες.

Με το βαθμό που απέσπασε, έφτασε τους 32 συνολικά και με τρία παιχνίδια να απομένουν για το φινάλε της σεζόν, είναι στο +3 από τη μπαράζ και στο +6 από τον απευθείας υποβιβασμό. Οπότε και μόνο αδιάφορη δε μπορεί να θεωρείται. Αξιοσημείωτο, η μόλις μια ήττα στις επτά τελευταίες εξοδους της (4-2-1).

Έπλεξε το εγκώμιο της αντιπάλου ο κόουτς Κομπουαρέ, λέγοντας μεταξύ άλλων, “αυτό που ζουν είναι κάτι υπέρονο και είμαι χαρούμενος γι’ αυτούς. Είναι ένα ταξίδι που αξίζει το σεβασμό από όλους μας”. Γνώριμα τα όποια προβλήματα αντιμετωπίζει.