15η Αγωνιστική

* Over 2.5 τα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΜΠΟΑΒΙΣΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Ακαδέμικο Βιζέου για το Λιγκ Καπ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 56’ με τον Εντουγουαρουγκίρα, ο Φονσέκα έκανε το 2-0 στο 62’ για να μειώσει ο Ονιεμαέτσι στο 90+6’.

Αναβλήθηκε το παιχνίδι με την Εστορίλ στο κλείσιμο του 2022 κι έτσι η Μποαβίστα επιστρέφει στην πρωταθληματική δράση μετά τις 20 Δεκέμβρη και μετά από δύο μήνες στο πρωτάθλημα με στόχο να σταματήσει το αρνητικό της σερί (0-2-4).

Ενδιάμεσα, στο Λιγκ Καπ προκρίθηκε από τον όμιλο, αλλά στα προημιτελικά έπεσε θύμα έκπληξης στην έδρα της Ακαδέμικο Βιζέου (2-1) και δεν κατάφερε να προκριθεί για δεύτερη σερί χρονιά στο Final Four της διοργάνωσης.

“Δεν θέλαμε να μείνουμε τόσες πολλές μέρες δίχως αγώνες. Θέλουμε να ανταγωνιστούμε, αλλά στην προπόνηση είδα μία ομάδα με μεγάλη αυτοπεποίθηση που δουλεύει καλά και θέλει να επανεκκινήσει το πρωτάθλημα με μία καλή εμφάνιση απέναντι σε έναν αντίπαλο που είναι ανεβασμένος” δήλωσε ο κόουτς Πετίτ, ο οποίος είναι τιμωρημένος σήμερα και θα δει το παιχνίδι από την κερκίδα.

Εκτός αποστολής έμειναν οι τραυματίες Σέζαρ (κίπερ), Βατάι (μέσος), Πενιαράντα (εξτρέμ). Επέστρεψε ο Ταβάρες (φορ).

ΜΠΟΑΒΙΣΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 5/7 φετινά εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΖΙΛ ΒΙΣΕΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Σάντα Κλάρα. Ο Μουρίλο πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 41ο λεπτό, ενώ στο 53’ ο Ναβάρο έχασε πέναλτι για τους γηπεδούχους.

Φανερά τα δείγματα βελτίωσης της Ζιλ Βισέντε με το νέο προπονητή, επέστρεψε με νίκη-ανάσα για το πρωτάθλημα στο κλείσιμο του έτους. Ο γηγενής Ντάνιελ Σόουζα που ανέλαβε στη διακοπή την οδήγησε σε πρόκριση από τον όμιλο του Λιγκ Καπ, αλλά στα προημιτελικά το έργο του ήταν πολύ υψηλής δυσκολίας στο “Ντραγκάο”, όπου ηττήθηκε με 2-0.

Στις 29 Δεκέμβρη όμως έκανε πειστική για την Primeira Liga και χαμογέλασε μετά από 6 σερί ήττες, οι οποίες την έριξαν στη θέση που οδηγεί στα μπαράζ παραμονής. Κυριαρχική στο πρώτο ημίχρονο με την Σάντα Κλάρα, είχε τον απόλυτο έλεγχο υπό έντονη βροχόπτωση, η πίεσή της εντάθηκε στα τελευταία λεπτά του, δικαιώς προηγήθηκε παρότι το γκολ ήρθε με δόση τύχης. Είχε τεράστια ευκαιρία για δεύτερο γκολ πριν την ανάπαυλα με τον αρχισκόρερ Ναβάρο, ο οποίος αστόχησε και σε πέναλτι στο ξεκίνημα της επανάληψης. Έδωσε μέτρα στους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά, αλλά υπερασπίστηκε με σχετική άνεση το 1-0, δίχως να δεχθεί καθαρή ευκαιρία σε όλο το ματς.

“Δεν θεωρώ ότι θα έχει θέμα αγωνιστικού ρυθμού η Μποαβίστα. Είμαι σίγουρος ότι θα βρούμε μία έτοιμη ομάδα σε μία δύσκολη έδρα” δήλωσε ο κόουτς Σόουζα, ο οποίος έχει πρόβλημα στον καταρτισμό της άμυνας. Τιμωρημένος είναι ο βασικός στόπερ Κούνια, εξαιρετικά αμφίβολος ο έτερος στόπερ Φερνάντες. Οι νεαροί Αραούζο, Λόπες αναμένεται να συνθέσουν το νέο δίδυμο.

Στο στόχαστρο ισπανικών ομάδων ο αρχισκόρερ Ναβάρο, πιθανό να αποχωρήσει μέσα στον Ιανουάριο.