* Στον 1ο γύρο (10/09): Πόρτο – Τσάβες 3-0

* Στο Λιγκ Καπ (08/12): Τσάβες – Πόρτο 0-2

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΤΣΑΒΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Ρίο Άβε. Ο Ρονάλντο πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 53ο λεπτό.

Δεύτερη σερί ήττα για την Τσάβες, με προβληματική εικόνα στη Βίλα-ντο-Κόντε, επιβεβαίωσε την πτωτική της πορεία μετά το Μουντιάλ, με μόλις μία νίκη σε 9 αγώνες (1-4-4).

Καλύτερη στο ξεκίνημα του κυριακάτικου αγώνα η Ρίο Άβε, απείλησε δις με γρήγορες μεταβάσεις στο πρώτο 20λεπτο, αναιμική δημιουργικά η Τσάβες ως την ανάπαυλα. Δυνατή εκκίνηση και στο δεύτερο μέρος για τους γηπεδούχους, με πρέσινγκ ψηλά έκλεψαν μπάλα και βρήκαν ανοργάνωτη την άμυνα της Τσάβες για το καθοριστικό γκολ. Ούτε μετά το 1-0 είχε αντίδραση η Τσάβες, ήταν ξανά ελλιπής σε επιθετικές ιδέες.

Ενόψει Πόρτο, ο κόουτς Καμπέλος τόνισε ότι τα πρώτα λεπτά του αγώνα θα είναι πολύ σημαντικά, σημειώνοντας ότι η ομάδα του μπορεί να βάλει έξτρα πίεση στο φαβορί με ένα δυνατό ξεκίνημα. Γεμάτο το απουσιολόγιό του και σήμερα, παραμένουν εκτός οι Έντου (στόπερ), Κορέια (δεξί μπακ), Ομπιόρα (αμ.χαφ), Βίτορ (κίπερ), Αρίμπα (εξτρέμ). Ξανατραυματίστηκε ο βασικός φορ Ερνάντεθ, ενώ συμπλήρωσε κάρτες ο αρχηγός Τεϊσέιρα (χαφ).

ΤΣΑΒΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της

* Δέχθηκε γκολ στα 9/10 φετινά εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΠΟΡΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από την Ζιλ Βισέντε. Ο Ταρεμί άνοιξε το σκορ για την Πόρτο στο 4ο λεπτό, ο Ναβάρο ισοφάρισε για την Ζιλ Βισέντε στο 26’. Στο 35’ αποβλήθηκε ο Ζοάο Μάριο της Πόρτο και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Ζιλ Βισέντε γύρισε το παιχνίδι με πέναλτι του Μουρίλο. Στο 52’ αποβλήθηκε και ο Ουρίμπε της Πόρτο.

Ισχυρότατο πλήγμα στις πρωταθληματικές της φιλοδοξίες δέχθηκε την Κυριακή η Πόρτο, υπέστη αναπάντεχη εντός έδρας ανατροπή από τη γειτόνισσα Ζιλ Βισέντε και είδε τη διαφορά από την κορυφή να πηγαίνει ξανά στο -8 με την ολοκλήρωση της προηγούμενης αγωνιστικής.

Ιδανικό το ξεκίνημα των “δράκων” στο τοπικό ντέρμπι, με τον Ταρεμί να δείχνει ότι απλοποιεί την κατάσταση από νωρίς, όμως τα αμυντικά λάθη και κυρίως οι αποβολές της στοίχισαν ακριβά.

Δεν πήγε για την παραδοσιακή συνέντευξη τύπου παραμονή του αγώνα ο κόουτς Κονσεϊσάο ως ένδειξη διαμαρτυρίας για τις διαιτητικές αποφάσεις του τελευταίου αγώνα.

Δεν συμμετείχαν στη χθεσινή προπόνηση οι Εβανίλσον (φορ), Βερόν (εξτρέμ) και Γκαλένο (εξτρέμ) και δεν αναμένεται αγωνιστούν σήμερα, ενώ τιμωρημένοι είναι οι Μάριο (δεξί μπακ) και Ουρίμπε (χαφ).