ΤΣΑΒΕΣ - ΠΟΡΤΟ Προγνωστικά

Φάση Ομίλων – 2η Αγωνιστική

* Στην επόμενη φάση προκρίνεται μόνος ο 1ος κάθε ομίλου

* Στον 2ο όμιλο συμμετέχουν και οι Μάφρα, Βιζέλα

* Η Πόρτο δεν έχει ηττηθεί ποτέ (σε 90λεπτο) απέναντι στην Τσάβες, τρέχει ρεκόρ 19-3-0!

* Στο πρωτάθλημα (10/09): Πόρτο – Τσάβες 3-0

ΤΣΑΒΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με τη Βιζέλα. Ο Σινγκ άνοιξε το σκορ για την Τσάβες στο 33’, ο Ετίμ ισοφάρισε στο 35’. Στο 64’ αποβλήθηκε ο Πονκ της Τσάβες, στο 75’ ο Γκούζο ανέτρεψε το σκορ για τη Βιζέλα, αλλά στο 90+3’ ο Αμπάς ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους.

Με καλή εκτός έδρας εμφάνιση πήγε στη διακοπή του πρωταθλήματος η Τσάβες, με τον ίδιο τρόπο επέστρεψε στη δράση στις 22 του Νοέμβρη για την πρεμιέρα του ομίλου.

Από μία καλή ευκαιρία είχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο μισάωορο, η Τσάβες “χτύπησε” πρώτη με ταχύτατη επιθετική μετάβαση και κάθετο ποδόσφαιρο. Άμεση η απάντηση της Βιζέλα με εντυπωσιακό ψαλίδι! Οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη διπλή ευκαιρία στο ξεκίνημα της επανάληψης και λίγο αργότερα το repress ψηλά απέφερε λάθος και την αποβολή της Τσάβες. Πλησίασαν εκ νέου στο δεύτερο γκολ, πριν την στατική φάση στο 75’. Το πάλεψε με 10 παίκτες η Τσάβες, έχασε τεράστια ευκαιρία λίγα λεπτά πριν βρει την ισοφάριση με γρήγορο transition.

“Ήμασταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο κάναμε αρκετά εύκολα λάθη, το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο. Ήταν σημαντικό να δώσουμε χρόνο σε παίκτες που δεν έπαιξαν πολύ στο πρωτάθλημα. Η ομάδα δείχνει από το πρώτο παιχνίδι της σεζόν ότι έχει αυτοπεποίθηση και παίζει ωραίο ποδόσφαιρο.” δήλωσε ο κόουτς Καμπέλος.

Ο Βιτόρια (στόπερ) έχει άδεια μετά το Μουντιάλ, ενώ οι Λάνγκα (αρ. μπακ), Σαρ (μέσος) είναι τραυματίες. Τιμωρημένος ο Πονκ (στόπερ).

ΤΣΑΒΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΠΟΡΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με τη Μάφρα. Ο Φάτι έκανε το 0-1 στο 16ο λεπτό, ο Γκιλιέρμε διπλασίασε τα τέρματα της Μάφρα στο 42’ με πέναλτι. Ο Πεπέ μείωσε για την Πόρτο στο 48’ και ο Μαρτίνεθ ισοφάρισε στο 70’. Στο 89’ αποβλήθηκε ο Ματέους της Μάφρα.

Επηρεασμένοι από τις πολλές απουσίες (κυρίως λόγω Μουντιάλ) οι “δράκοι” στην πρεμιέρα τους για το Λιγκ Καπ, “γκέλαραν” απέναντι στον αδύναμο κρίκο του ομίλου. Δίχως 9 παίκτες, με 6 διεθνείς στο Κατάρ, παρέταξε την ομάδα του ο Κονσεϊσάο, με αποτέλεσμα να μην έχει ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, όταν αιφνιδιάστηκε από ομάδα της Segunda Liga. Η αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη έμεινε ημιτελής, δημιουργήθηκαν οι ευκαιρίες για ολική ανατροπή.

Επέστρεψε από το Κατάρ ο Γκρούγιτς (χαφ) και προπονήθηκε με την ομάδα, πιθανώς θα πάρει χρόνο συμμετοχής. Ο Εουστάκιο, ο οποίος επίσης ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο Μουντιάλ κουβαλά τραυματισμό, ενώ ο Ταρεμί πιθανώς θα ξεκουραστεί. Παραμένει εκτός ο τραυματίας Ζαϊντού (αρ. μπακ), αμφίβολοι οι Βερόν (μέσος), Εβανίλσον (φορ)