32η αγωνιστική

*Η Στρασμπούργκ επικράτησε και στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Χάβρη.

*Στον πρώτο γύρο: Στρασμπούργκ – Χάβρη 2-1

*Στο κύπελλο: Στρασμπούργκ – Χάβρη 3-1

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΧΑΒΡΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 3-3 με την Παρί Σεν Ζερμέν, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Οπερί στο 19′ και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση δέκα λεπτά αργότερα, βρήκε ακόμη δυο φορές δίχτυα με τους Αγιού (38′) και Τουρέ (πεν. 61′). Στην πορεία όμως δέχθηκε και πάλι την ισοφάριση (78′, 90’+5).

Μακριά από τις επιτυχίες παραμένει εδώ και έξι παιχνίδια η Χάβρη, έχοντας δυο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες σε αυτό το σερί της. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λούκα Έλσνερ φιλοξενήθηκε από την Παρί Σεν Ζερμέν, από την έδρα της οποίας κατάφερε να φύγει αλώβητη, μετά και το μεταξύ τους 3-3.

Πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες, αν όχι την καλύτερη δυνατή της εμφάνιση και έβαλε δύσκολα στους πρωταθλητές, εκμεταλλευόμενη και το εκτεταμένο ροτέισον που έκαναν. Δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες και προηγήθηκε με 0-1 και 1-3 στο παιχνίδι, δείχνοντας ικανή να πάρει το τρίποντο μέσα σε μια αρκετά δύσκολη έδρα. Ωστόσο, η ποιότητα των γηπεδούχων μίλησε στο φινάλε, με την ίδια να δέχεται εν τέλει την ισοφάριση για το τελικό 3-3 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πρώτος βαθμός, μετά τις δυο ήττες που προηγήθηκαν από Ναντ (0-1 εντός) και Μετς (0-1 εντός). Υπερτερεί σε ισοβαθμία της Μετς, έχοντας καλύτερη διαφορά τερμάτων, και για την ώρα είναι εκτός της επικίνδυνης ζώνης, οπότε και προσπαθεί να αποφύγει τα χειρότερα. Ηττήθηκε στα 5/6 πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε και μια νίκη 1-0 επί της Τουλούζ.

Ενόψει του σημερινού πολύ κρίσιμου αγώνα, δεν υπολογίζονται οι Σανγκαντέ και Νεγκό, καθώς αμφότεροι έχουν συμπληρώσει κίτρινες κάρτες.

Χάβρη Στατιστικά

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-3 από τη Νις, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τον Μπακουά στο 18ο λεπτό, στην πορεία δέχθηκε την ανατροπή (πεν. 44′, 52′, 84′).

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται από την πλευρά της η Στρασμπούργκ, μετά και το εκτός 1-0 από τη Λιλ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά υποδέχθηκε τη Νις, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-3.

Μπήκε αρκετά δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχησε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ. Είχε τον έλεγχο και τις φάσεις στην πορεία, όμως έκανε αρκετές βιαστικές κινήσεις και δεν τις εκμεταλλεύτηκε σωστά. Κόντρα στη ροή έκανε πέναλτι λίγο πριν το φινάλε και δέχθηκε την ισοφάριση, γεγονός που φάνηκε να την επηρεάζει αρκετά, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εκτός τόπου και χρόνου, δεχόμενη ακόμη δυο τέρματα.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, διατηρείται στο δεύτερο μισό της κατάταξης και στο +7 από την τελευταία τριάδα και την επικίνδυνη ζώνη. Ευελπιστεί τώρα σε άμεση αντίδραση, παρότι χρειάζεται μόλις ένα βαθμό από εδώ και πέρα, τη στιγμή που ηττήθηκε δυο φορές στις εννέα τελευταίες εξόδους της (2-5-2).

Εκτός μάχης για το σημερινό παιχνίδι τέθηκε ο Χαμπίμπ Ντιαρά, καθώς εκτίει τιμωρία. Γνώριμες εδώ και καιρό οι απουσίες των Κάρολ Φίλα, Άνζελο Γκάμπριελ και Λεμπό Μοτιμπά.