*38η αγωνιστική (τελευταία)

*Στον πρώτο γύρο: Νιούκαστλ – Μπέρνλι 1-0

*Με νίκη η Μπέρνλι θα εξασφαλίσει την παραμονή της στην Πρέμιερ Λιγκ. Σε περίπτωση ισοπαλίας θέλει γκέλα της Λιντς, με την οποία υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας στη διαφορά γκολ (-18 έναντι -38). Αδιάφορη βαθμολογικά παρουσιάζεται η Νιούκαστλ.

*Το NG επιβεβαιώθηκε στις 5/7 τελευταίες μεταξύ τους αναμετρήσεις.

ΜΠΕΡΝΛΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με την Άστον Βίλα. Ο Μπαρνς με πέναλτι έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους στο 45′. Απάντησε ο Μπουεντία λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (48′). Η Μπέρνλι ολοκλήρωσε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Λόουτον (90+1′).

Έφτασε λίγα εκατοστά μακριά από τη νίκη στην έδρα της Άστον Βίλα την προηγούμενη βδομάδα, η οποία θα της επέτρεπε να πανηγυρίσει την παραμονή της στην Πρέμιερ Λιγκ. Πέντε λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′ ο Ρόμπερτς έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι και στην επαναφορά ο Βέγκχορστ δεν κατάφερε να κάνει το 1-2 με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Τελικά η Μπέρνλι απέσπασε τον βαθμό στο “Villa Park” έχοντας σε μεγάλη μέρα τον τερματοφύλακά της που πραγματοποίησε κάποιες σπουδαίες αποκρούσεις. Κρατάει την τύχη στα χέρια της γνωρίζοντας πως με νίκη θα πετύχει τον στόχο της, άσχετα τι θα κάνει η Λιντς με την Μπρέντφορντ. Οι “κλάρετς” έχουν απολογισμό 3-0-1 σε τέσσερις εντός έδρας αγωνιστικές, στις δύο από τις οποίες κράτησαν το μηδέν. Επικράτησαν για τελευταία φορά της Νιούκαστλ τον Δεκέμβριο 2019 (1-0 εντός).

ΜΠΕΡΝΛΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 6/8 τελευταία παιχνίδια της.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-0) της Άρσεναλ. Σκόραραν οι Γουάιτ (55′ αυτ.) και Μπρούνο Γκιμαράες (85′).

Μπορεί να θεωρούνταν το απόλυτο αουτσάιντερ της αναμέτρησης, λαμβάνοντας υπόψη πως η Άρσεναλ κυνηγάει την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ, παρόλα αυτά η Νιούκαστλ πανηγύρισε το “τρίποντο” στο “St. James’ Park” επικρατώντας με 2-0. Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο είχε την καλύτερη φάση αυτού (δοκάρι), ανέβασε κατακόρυφα ρυθμούς κι έπαιξε σαν την γάτα με το ποντίκι τους “κανονιέρηδες” δημιουργώντας σπουδαίες ευκαιρίες για να πετύχει κι άλλα γκολ.

Απόλυτα δίκαιο κρίνεται το τελικό αποτέλεσμα. Δεν ελπίζουν σε κάτι περισσότερο από το καλύτερο δυνατό πλασάρισμά τους οι “καρακάξες”, παραμένουν αήττητες στις πέντε τελευταίες αναμετρήσεις με την Μπέρνλι (3-2-0), ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης. Μακριά από το σπίτι τους γνώρισαν τέσσερις ήττες στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές (μία νίκη).