* Ρεβάνς για τα πλέι οφ ανόδου/παραμονής ανάμεσα σε ομάδες της Bundesliga (Στουτγκάρδη) και 2. Bundesliga (Ουνιόν Βερολίνου). Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου σκορ με την πρώτη αναμέτρηση ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

* Στην πρώτη αναμέτρηση: Στουτγκάρδη – Ουνιόν Βερολίνου 2-2

Ουνιόν Βερολίνου – Στουτγκάρδη στην Betshop

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (2. Bundesliga)

Το προβάδισμα για άνοδο στη μεγάλη κατηγορία ποδοσφαίρου της Γερμανίας για πρώτη φορά στην ιστορία της έχει η Ουνιόν Βερολίνου, μετά το ισόπαλο 2-2 στην έδρα της Στουτγκάρδης την προηγούμενη βδομάδα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 41′ με τον Γκέντνερ, προτού ο Αμπντουλάχι ισοφαρίσει σε 1-1 για τους φιλοξενούμενους δύο λεπτά αργότερα. Στο δεύτερο ημίχρονο και το 51′ ο Γκόμεζ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Στουτγκάρδη. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο 68′ ο Φρίντριχ.

Ιδιαίτερα ανταγωνιστικό παρουσιάζεται το συγκρότημα του Φίσερ στην έδρα του, σε 17 αγωνιστικές γνώρισε μόλις μία ήττα από την Πάντερμπορν (3-1) στις 30 Μαρτίου. Στις υπόλοιπες σημείωσε έντεκα νίκες και πέντε ισοπαλίες (34-11 τα γκολ). “Η αποστολή μας δεν έγινε πιο εύκολη μετά το σκορ του πρώτου αγώνα. Χρειαζόμαστε ακόμα μία σπουδαία εμφάνιση για να φτάσουμε στην άνοδο”, υπογράμμισε με δηλώσεις του ο προπονητής των πρωτευουσιάνων, Ουρς Φίσερ.

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εκτός έδρας) με την Στουτγκάρδη για τα πλέι οφ ανόδου/παραμονής.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στον Betshop)

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ (Bundesliga)

Σκούρα τα βρήκε η Στουτγκάρδη απέναντι στη ψυχωμένη Ουνιόν Βερολίνου την προηγούμενη βδομάδα. Πλέον, το συγκρότημα του Βίλιγκ ταξιδεύει στην πρωτεύουσα της Γερμανίας με στόχο τη νίκη, αν θέλει να διεκδικήσει την παραμονή της στην Bundesliga (σ.σ. προκρίνεται και με ισοπαλία από 3-3 και πάνω). Η στατιστική δεν είναι με το μέρος της, καθώς σε 17 αγωνιστικές μακριά από τη “Mercedes-Benz-Arena” πανηγύρισε μόλις μία νίκη επί της Νυρεμβέργης (2-0) στις 10 Νοεμβρίου. Στις υπόλοιπες σημείωσε τρεις ισοπαλίες και 13 ήττες (10-43 τα γκολ).

“Το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα δίνει μικρό πλεονέκτημα στην Ουνιόν Βερολίνου, έχουμε μπροστά μας ένα μεγάλο τελικό. Τα πάντα είναι στο χέρι μας, πρέπει απλά να εμφανιστούμε βελτιωμένοι”, υπογράμμισε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής της Στουτγκάρδης, Νίκο Βίλιγκ, ενώ συνέχισε: “Είμαστε ενωμένοι, μόνο έτσι θα μπορέσουμε να πετύχουμε τον στόχο μας”.

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εντός έδρας) με την Στουτγκάρδη για τα πλέι οφ ανόδου/παραμονής.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.