* Goal/Goal & Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

* Στον 1ο γύρο (04/09): Σάντα Κλάρα – Μαρίτιμο 2-1

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΜΑΡΙΤΙΜΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Πορτιμονένσε. Ο Σάντας άνοιξε το σκορ για τη Μαρίτιμο στο 13ο λεπτό, αλλά ο Μαουρίσιο στο 84’ ισοφάρισε για την Πορτιμονένσε και στο 90+1’ ο Ζούνιορ γύρισε το παιχνίδι.

Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των τελευταίων εβδομάδων η Μαρίτιμο μετρά πλέον τέσσερις σερί ήττες και ο ρεαλιστικός στόχος για το υπόλοιπο της σεζόν είναι πλέον η θέση που οδηγεί στα μπαράζ παραμονής. Στο Πορτιμάο το προηγούμενο Σάββατο υπέστη δεύτερη σερί ανατροπή, της πλήγωσε κι άλλο το ηθικό με τον τρόπο που ήρθε αυτή.

Καλύτερη στο πρώτο μέρος, εκμεταλλεύτηκε λάθος των αντιπάλων στο build up για να προηγηθεί. Απείλησε και απειλήθηκε από στατικές φάσεις στο υπόλοιπο του ημιχρόνου. Ήλεγχε τον ρυθμό στο πρώτο μισό της επανάληψης, δεν κινδύνευσε, αλλά στο τελευταίο κομμάτι η Πορτιμονένσε ανέβασε στροφές με τις αλλαγές της κι έκανε ολική ανατροπή με σουτ εκτός περιοχής και δύο επαφές από το βολέ του τερματοφύλακά της.

“Το παιχνίδι είναι πραγματικός τελικός. Δεν τελειώνει το πρωτάθλημα μετά από αυτό, αλλά η σημασία του είναι τεράστια, αφού έχουμε βρεθεί σε πολύ δύσκολη θέση […] Καταλαβαίνω την οργή των φιλάθλων που ταξίδεψαν τόσο μακριά για να μας υποστηρίξουν” δήλωσε ο κόουτς Γκόμες, ο οποίος δεν μπορεί να υπολογίζει στον τιμωρημένο Έντγκαρ Κόστα (εξτρέμ) και τον τραυματία Μέντες (μέσος). Αμφίβολοι οι Λίσα (φορ) και Μπρίτο (χαφ) που δεν ταξίδεψαν για το προηγούμενο παιχνίδι.

ΜΑΡΙΤΙΜΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΣΑΝΤΑ ΚΛΑΡΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-3) από τη Φαμαλικάο. Στο 34’ η Σάντα Κλάρα έχασε πέναλτι, στο 48’ ο Χάιμε άνοιξε το σκορ για τη Φαμαλικάο. Με νέο πέναλτι ισοφάρισε στο 75’ ο Κιντίγια και δευτερόλεπτα αργότερα αποβλήθηκαν οι Νογκέιρα, Κάντις εκατέρωθεν. Με αυτογκόλ έγινε το 1-2 στο 82’ και στο 90+4’ ο Πενέτρα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ασταμάτητος ο αγωνιστικός κατήφορος για την Σάντα Κλάρα, παραμένει δίχως νίκη με τον κόουτς Σιμάο, ενώ έφτασε συνολικά τα 12 παιχνίδια μακριά από τις επιτυχίες (0-3-9) και διατηρήθηκε στο -7 από τις θέσεις παραμονής.

Άρρυθμο το πρώτο ημίχρονο απέναντι στη Φαμαλικάο, δεν υπήρξαν απειλές πέραν από το χαμένο πέναλτι της Σάντα Κλάρα. Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν καλύτερα από την ανάπαυλα και το εξαργύρωσαν με το γκολ προβαδίσματος, με την σεταρισμένη άμυνα των νησιωτών να αδρανεί για ακόμη μία φορα. Έβγαλε αντίδραση η Σάντα Κλάρα μετά το 0-1, απείλησε πριν κερδίσει το δεύτερο, εύστοχο αυτή την φορά, πέναλτι. Η σύρραξη που ακολούθησε και οι εκατέρωθεν αποβολές την αποσυντόνισαν, η Φαμαλικάο ανέκτησε τον έλεγχο και την πλήγωσε σε δύο κόρνερ.

“Είναι ένα παιχνίδι του οποίου η σημασία μπορεί να ορίσει το υπόλοιπο της σεζόν μας. Έχουμε κάνει πολλά λάθη για να βρεθούμε σε αυτή τη θέση. Όλοι στον οργανισμό γνωρίζουν την δύσκολη κατάσταση. Δεν είναι θέμα νοοτροπίας, είναι θέμα επιπολαιότητας” δήλωσε ο κόουτς Σιμάο, ο οποίος προσπαθεί να βρει λύσεις με ένα μπερδεμένο και διχασμένο ρόστερ.

Τιμωρημένος ο Νογκέιρα (στόπερ), σταθερές οι απουσίες των τραυματιών Περέιρα (κίπερ), Ντομίνγκος (στόπερ), παραμένει αμφίβολος ο πολύτιμος Ρικαρντίνιο (εξτρέμ).