* 14η Αγωνιστική

* No Goal τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

ΜΑΡΙΤΙΜΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Και το δεύτερο δείγμα της Μαρίτιμο στην εποχή Σεάμπρα ήταν θετικό, απέσπασε πολύτιμο βαθμό στην έδρα της Μποαβίστα το προηγούμενο Σάββατο, με γκολ στις καθυστερήσεις.

Τέσσερις πόντοι σε δύο ματς με το νέο προπονητή, ενώ είχε μαζέψει τους ίδιους πόντους στα εννέα προηγούμενα παιχνίδια της (0-4-5). Πήγε στους 11 και βγήκε οριακά εκτός επικίνδυνης ζώνης (+1). Είχε προηγηθεί η νίκη με 2-0 επί της Πάσος Φερέιρα, η πρώτη μετά τις 16 Αυγούστου!

“Πέρα από τα καλά αποτελέσματα στα δύο προηγούμενα παιχνίδια, θέλουμε να έχουμε συνοχή και να κερδίζουμε σε σταθερή βάση. Ότι κι αν γίνει στο παιχνίδι θα πρέπει να μείνουμε πιστοί στο πλάνο μας, ο αντίπαλος είναι δύσκολος και γνωρίζει καλά τι θέλει μέσα στο γήπεδο”, δήλωσε ο κόουτς Σεάμπρα ενόψει Σάντα Κλάρα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Μποαβίστα. Δυνατή εκκίνηση στο ματς για την Μποαβίστα, προηγήθηκε στο 5ο λεπτό με τον φορ Μούσα, ελάχιστες οι καλές στιγμές μέχρι την ανάπαυλα. Στο 70’ αποβλήθηκε ο Ζούνιορ της Μαρίτιμο και έξι λεπτά αργότερα ο Μακουτά για την Μποαβίστα. Άνοιξε ο ρυθμό στο φινάλε, η Μαρίτιμο ισοφάρισε με κεφαλιά του Ενρίκε στο 95’!

ΜΑΡΙΤΙΜΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στο pamestoixima)

* “2-3 γκολ” τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΣΑΝΤΑ ΚΛΑΡΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Σε ανοδική τροχιά η Σάντα Κλάρα την Κυριακή επέστρεψε στις νίκες για το πρωτάθλημα μετά από 8 παιχνίδια (0-3-5) και τα τέλη Αυγούστου! Πρωταγωνιστής στο 2-1 επί της Αρούκα ο Κριζάν, ο οποίος σκόραρε και στο 2-2 της προηγούμενης αγωνιστικής στο Εστορίλ, όπου μπορούσε και τη νίκη η ομάδα από τις Αζόρες.

Ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας στην Primeira Liga, ωστόσο παραμένει εντός επικίνδυνης ζώνης. Παραμένει επίσης δίχως εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα, με ρεκόρ 0-2-4 εκτός νησιού, ωστόσο στα δύο τελευταία ταξίδια της ήταν ανταγωνιστική.

“Το νησιωτικό ντέρμπι είναι ένα πολύ όμορφο παιχνίδι για το πορτογαλικό ποδόσφαιρο, δύο καλές ομάδες που αντιπροσωπέυουν το αρχιπέλαγος. Είναι πολύ δύσκολο παιχνίδι, προετοιμαστήκαμε ωστόσο με μεγαλύτερη διάθεση μετά την τελευταία μας νίκη.” δήλωσε ο κόουτς Κάμπος ενόψει Μαρίτιμο.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Αρούκα. Ο Κριζάν ξέφυγε στην πλάτη της άμυνας για το 1-0 της Σάντα Κλάρα στο 21ο λεπτό. Η Αρούκα ισοφάρισε με υπέροχο σουτ του Αρσένιο στο 45+1’, αλλά οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα πριν την ανάπαυλα, ξανά με τον Κριζάν, ξανά στον ανοιχτό χώρο. Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την ισοφάριση από την Αρούκα στο 90’.