*No/Goal ήρθαν οι 9/11 πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων ανεξαρτήτως έδρας.

*Στον πρώτο γύρο: Οσέρ – Στρασβούργο 1-0

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Μαρσέιγ. Αγωνίστηκε με παίκτη παραπάνω απ’ το 29’, δέχθηκε το 1-0 στο 49’ και το 2-0 με πέναλτι στο 76’. Με δύο γκολ του Αολού σε δύο λεπτά (88’, 89’) έφερε το ματς στην ισορροπία.

Άξιζε να φύγει με βαθμολογικό όφελος απ’ το “Βελοντρόμ” και έστω στο φινάλε πήρε τον πόντο από τη Μαρσέιγ. Ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, ήταν αυτή που απείλησε περισσότερο στην επίθεση, άξιζε να πάει με το προβάδισμα στην ανάπαυλα, ενώ πριν συμπληρωθεί το πρώτο μισάωρο απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. Από στατική φάση έμεινε πίσω στο σκορ στο δεύτερο μέρος, υπέπεσε σε πέναλτι αργότερα, αλλά δεν το παράτησε και με δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά του χαφ Αολού σόκαρε τους Μασσαλούς.

Τρίτη αγωνιστική που αγνοεί τη νίκη το Στρασβούργο, παραμένει χαμηλά στη βαθμολογία, αυτή τη στιγμή μάλιστα ισοβαθμεί με την Οσέρ που υποβιβάζεται. Στην τελευταία πεντάδα αγώνων κέρδισε μόνο την ουραγό Ανζέ. Αδύναμο στο γήπεδό του, έχει μόλις δύο νίκες σε 14 παιχνίδια (2-6-6).

Εξέτισε ο στόπερ Ντουκουρέ, επιστρέφει ο Μπελγκάρ. Τιμωρημένος ο δεξιός μπακ Γκιλμπέρ, παραμένει τραυματίας ο στόπερ Λε Μαρσάν.

ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια.

*2-3 γκολ τα 7/9 πρόσφατα παιχνίδια.

ΟΣΕΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Ρεν.

“Τρέχει” το καλύτερο φετινό σερί στη Ligue 1, θετικός ο βαθμός που πήρε στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Ρεν. Πιο κινητική στο πρώτο ημίχρονο, έψαξε το γκολ, είχε δοκάρι, αλλά ήταν άστοχη στην τελική προσπάθεια. Δεν βρήκε στόχο ούτε στο δεύτερο 45λεπτο, απειλήθηκε ελάχιστα, δεν ρίσκαρε στο φινάλε και συμβιβάστηκε με τον πόντο.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία για την ομάδα του Πελισιέ, είχε προηγηθεί το εκτός έδρας 1-1 με τη Νις, πρώτη φορά στη σεζόν είναι αήττητη στα έξι τελευταία παιχνίδια στη Ligue 1 (2-4-0), παραμένει στην τελευταία τετράδα, αλλά ισοβαθμεί με Στρασβούργο και Μπρεστ. Δεύτερη χειρότερη ομάδα της λίγκας εκτός έδρας, πανηγύρισε δύο διπλά στις 14 φετινές εξόδους της (2-3-9).

Παραμένει τραυματίας ο χαφ Σακί, επιστρέφει ο φορ Αμπλίν που έχασε το προηγούμενο επειδή ήταν δανεικός απ’ τη Ρεν.