*Πλέι οφ υποβιβασμού, τελευταία αγωνιστική

*Στην κανονική διάρκεια: Άραντ – Ντιναμό Βουκουρεστίου 2-1 και Ντιναμό Βουκουρεστίου – Άραντ 1-0

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Under 2,5

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (3-3-3).

ΝΤΙΝΑΜΟ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ

Προηγούμενο ματς: Σε παιχνίδι ροντέο, έμεινε στο 3-3 απέναντι στην Ουνιβερσιτατέα Κλουζ. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 5′, ισοφάρισε στο 37′ ενώ ανέτρεψε προσωρινά το αποτέλεσμα στο 48′. Δέχτηκε ξανά την ισοφάριση (61′), ανέκτησε το προβάδισμά της (87′), αλλά στις καθυστερήσεις δέχτηκε την «μαχαιριά» (90+1′).

Το γκολ του Μασοέρο στις καθυστερήσεις, μπορεί να αποδειχθεί καθοριστικό για την Ντιναμό Βουκουρεστίου, καθώς η ομάδα της πρωτεύουσας βρίσκεται κοντά στον υποβιβασμό της. Πάλεψε σκληρά στο Κλουζ και έπαιξε πολύ ανοιχτά για τα δεδομένα της, με αποτέλεσμα να το «πληρώσει» στο φινάλε. Θέλει μόνο την νίκη σήμερα για να αποφύγει το μοιραίο. Σε περίπτωση που αυτή επιτευχθεί, θέλει να χάσει μια εκ των Μποτοσάνι, Βολουντάρι και Ιάσι αλλά και να μην κερδίσει η Κραϊόβα για να πάει στα μπαράζ, ενώ αν χάσουν όλες, σώζεται απευθείας. Τραυματίες οι Σελμάνι και Ιέ, τέθηκε νοκ άουτ στην προπόνηση ο Βελκόσκι.

Ντιναμό Βουκουρεστίου Στατιστικά

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

ΑΡΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Άνετη νίκη με 3-1 απέναντι στην Κραϊόβα 1948 την περασμένη εβδομάδα. Πήρε από νωρίς προβάδισμα στο σκορ (6′), ενώ λίγο αργότερα βρήκε και δεύτερο γκολ (31′). Στην επανάληψη, ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ (66′), το μόνο που κατάφερε η φιλοξενούμενη ήταν να μειώσει στο 87′.

Έκανε το χρέος της και κέρδισε χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα την Κραϊόβα, αποτέλεσμα που της εξασφάλισε την πρώτη θέση στα πλέι άουτ. Βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, αφού μετράει τρεις συνεχόμενες νίκες, αλλά ταξίδεψε στο Βουκουρέστι ούσα πλήρως αδιάφορη. Ο τεχνικός Ρέντνιτς δεν αποκλείεται να προβεί σε ροτέισον, ενώ πολλοί από τους παίκτες της σκέφτονται ήδη τις καλοκαιρινές τους διακοπές.