*9η αγωνιστική

*Πρόκειται για το 341ο ντέρμπι της πρωτεύουσας ανάμεσα σε Αούστρια Βιέννης (122 νίκες) και Ραπίντ Βιέννης (136 νίκες).

*GG στα 7/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΟΥΣΤΡΙΑ ΒΙΕΝΝΗΣ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (4-0) της St. Anna. Από ένα γκολ πέτυχαν Γκρούμπερ (31′), Φίσερ (65′), Φιτζ (75′) και Ρανφτλ (90+1′).

Επτά αναμετρήσεις (δύο ισοπαλίες, πέντε ήττες) έπρεπε να περάσουν για να γευτεί και πάλι τη χαρά της νίκης η Αούστρια Βιέννης! Μεσοβδόμαδα προσπέρασε εύκολα το εμπόδιο της St. Anna (τρίτη κατηγορία) δίνοντας ραντεβού στους “16” του Κυπέλλου Αυστρίας. Την προηγούμενη βδομάδα έδωσε συνέχεια στο αρνητικό σερί που “τρέχει” στο πρωτάθλημα (0-2-4), επιστρέφοντας με άδεια χέρια από την έδρα της Άλταχ (2-1).

Ολοκλήρωσε με 69% κατοχή μπάλας και εννέα ευκαιρίες, αναγκάζοντας σε πέντε αποκρούσεις τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Παράλληλα δέχτηκε δύο γκολ σε ισάριθμες ευκαιρίες εντός στόχου των γηπεδούχων. Στα δύο χωρίζεται η πρωτεύουσα για το σπουδαίο ντέρμπι με την Ραπίντ Βιέννης. Παραμένει αήττητη στα έντεκα τελευταία ανεξαρτήτως έδρας (τρεις νίκες, οχτώ ισοπαλίες). Μέσα στο 2023 επικράτησε αυτής δύο φορές: Στις 13 Μαρτίου (2-0 εντός) και στις 14 Μαΐου (3-1 εντός).

ΑΟΥΣΤΡΙΑ ΒΙΕΝΝΗΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΡΑΠΙΝΤ ΒΙΕΝΝΗΣ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας στην παράταση με 5-2 (2-2 κ.δ.) της Γκούρτεν. Ο Στρουντζ στο 18′ με πέναλτι άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, απάντησαν Κράουζερ (36′) και Βίμλαϊτνερ (76′). Ισοφάρισε στο 82′ ο Σάιντλ (82′). Στην παράταση σκόραραν Γκρουλ (96′ πεν.) και Μαγιουλού (102′, 108′).

Πετυχαίνοντας τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης, η Ραπίντ Βιέννης πέταξε νοκ άουτ την Γκούρτεν (τρίτη κατηγορία) και προκρίθηκε στους “16” του Κυπέλλου Αυστρίας μεσοβδόμαδα. Αγνοεί τη νίκη σε τέσσερις αγωνιστικές (0-3-1), την προηγούμενη βδομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη με την Στουρμ Γκρατς στην πρωτεύουσα (1-1) σε μία μοιρασμένη από πλευράς κατοχής κι ευκαιριών μάχη.

Το συγκρότημα του Μπάρισιτς δεν κατάφερε να επικρατήσει της Αούστρια Βιέννης την προηγούμενη σεζόν σημειώνοντας μία ισοπαλία και τρεις ήττες. Θα πρέπει να γυρίσουμε στην 1η Σεπτεμβρίου 2019 για να βρούμε την τελευταία φορά που άλωσε την “Generali Arena”, έκτοτε σημείωσε τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες (σ.σ. κράτησε μόλις μία το μηδέν).