* 28η αγωνιστική

* No Goal τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (22/10): Σαμσουνσπόρ – Μπασακσεχίρ 0-0

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Τραμπζονσπόρ. Ο Βίστσα πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 57ο λεπτό.

Χάθηκε ο στόχος του Κυπέλλου, του οποίου υπήρξε περσινή φιναλίστ, την Τετάρτη γνώρισε 3η ήττα στα 4 τελευταία παιχνίδια της και ο στόχος που απέμεινε είναι η διεκδίκηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Δεν μπήκε συγκεντρωμένη στο ματς της Τραπεζούντας, απειλήθηκε σε τέσσερις περιπτώσεις μέσα στο πρώτο 10λεπτο. Ανύπαρκτη επιθετικά μέχρι την ανάπαυλα, δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει στο πρέσινγκ των γηπεδούχων που ξόδεψαν κι άλλες ευκαιρίες. Δεν άλλαξε το σκηνικό στο ξεκίνημα της επανάληψης, η πίεση της Τραμπζονσπόρ άργησε, αλλά καρποφόρησε για το 1-0. Δεν κατάφερε να αντιδράσει η Μπασακσεχίρ, απείλησε ελάχιστα στα τελευταία λεπτά, όταν οι γηπεδούχοι οπισθοχώρησαν ενστικτωδώς.

Αποδείχθηκε λάθος το rotation του κόουτς Ατάν, μετά το γκολ έριξε στο παιχνίδι βασικούς. Ο ίδιος υπερασπίστηκε την επιλογή του δηλώνοντας: “Ενεργήσαμε με το πρωτάθλημα στο μυαλό. Κάναμε υποχρεωτικές αλλαγές.”

Επιστρέφει στην έδρα της μετά τις 19 Φλεβάρη, όταν πραγματοποίησε μία από τις χειρότερες εμφανίσεις της σεζόν για να ηττηθεί από την Καϊσέρισπορ (2-3).

Αρκετά τα ονόματα και σήμερα στο απουσιολόγιο, παραμένουν τραυματίες οι Σαχινέρ (δεξί μπακ), Ντουάρτε (στόπερ), Εργκούν (αμ. χαφ), Τεκντεμίρ (αμ. χαφ), Πέλκας (μέσος), εκτός λίστας ο Ζις (εξτρέμ). Συμπλήρωσε κάρτες ο σημαντικός Φιγκεϊρέδο (εξτρέμ/φορ), αμφίβολος ο Μπα (στόπερ).

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* No Goal τα 3/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΣΑΜΣΟΥΝΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Ρίζεσπορ. Σκόρερ των γηπεδούχων οι Φαν Ντρόγκελεν (12’), Χόλσε (54’) και Εντσάμ με πέναλτι (78’).

Νέα κομβική εντός έδρας νίκη για την ομάδα της Σαμσούντας, έκανε δυναμική εμφάνιση ξανά μπρος στο κοινό της και για πρώτη φορά μέσα στην σεζόν πήρε μία αξιόλογη απόσταση από την επικίνδυνη ζώνη.

Ξεκίνησε με ένταση το ντέρμπι του Πόντου, απείλησε πριν πετύχει το πρώτο γκολ, σε δεύτερο χρόνο από κόρνερ με τον στόπερ της. Πίεσε αποτελεσματικά την ανάπτυξη της Ρίζεσπορ, έκλεψε μπάλες και σε τέτοια μετάβαση βρήκε το δεύτερο γκολ. Δεν έλειψαν οι απειλές για την εστία της ενδιάμεσα, αλλά ο κίπερ Κοτσούκ είχε απαντήσεις. Από λάθος έξοδο του αντίπαλου κίπερ καταλογίστηκε το πέναλτι για το 3-0 που ουσιαστικά τέλειωσε το ματς.

Στην σωστή επικοινωνία εντός συλλόγου αποδίδει την πετυχημένη πορεία των τελευταίων μηνών ο κόουτς Γκίσντολ, ο οποίος άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο να ανανεώσει. Στην Πόλη θα ψάξει το πρώτο διπλό μετά από 5 ανεπιτυχή ταξίδια (0-3-2).

Επιστρέφει από τιμωρία ο ενίοτε βασικός Οζτούρκ (στόπερ), παραμένουν εκτός οι τραυματίες Μπολά (αρ. μπακ), Κιλίντς (εξτρέμ).