* 16η αγωνιστική.

* Αήττητη στα 4 τελευταία μεταξύ τους η Αμέρικα, κέρδισε τα 2 εντός.

* Δεν υπάρχει διπλό στα 7 τελευταία μεταξύ τους, πιο πρόσφατο το 0-1 της Αμέρικα το 2022.

* Το μεγάλο κλάσικο του Σαντιάγο ντε Κάλι, πολύ μεγάλη αντιπαλότητα μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων.

✅ Κλικ στα προγνωστικά στοιχήματος για να βρεις όλες τις προτάσεις της ημέρας!

ΝΤΕΠΟΡΤΙΒΟ ΚΑΛΙ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε και από την Μπουκαραμάνγκα με 2-1 εκτός. Δέχτηκε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο από Κουέστα Ροντρίγκες (41’) και Αράνγκο (78’), έχασε με αποβολή τον μπακ Φράνκο, μείωσε στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Φρέντι Μοντέρο.

Ακόμα μία ήττα, η αποπομπή Ντε λα Πάβα και η αντικατάστασή του από τον Πατίνιο, δεν έφερε κανένα απολύτως ουσιαστικό αποτέλεσμα. Έχασε από την πρωτοπόρο σε μια πολύ δύσκολη έδρα και η εμφάνισή της δεν ήταν κακή, αλλά σημασία έχει ότι δεν παίρνει βαθμούς κι από ‘κει που ήταν στην πρώτη οκτάδα, τώρα φλερτάρει με τις τελευταίες θέσεις του Ντιμαγιόρ Ι.

Το χειρότερο ωστόσο είναι το στάτους της στη βαθμολογία των μέσων όρων. Πλέον είναι η μοναδική που κυνηγούν Πατριότας και Τζαγουάρες, όλες οι υπόλοιπες βρήκαν τρόπο και ξέφυγαν λίγο περισσότερο. Η ίδια ωστόσο, αν χάσει από την Αμέρικα και νικήσει η Τζαγουάρες, τότε θα έχουμε την πρώτη τους ισοβαθμία για φέτος στην ειδική βαθμολογία.

Ασφαλώς κι αυτό δεν θα είναι το μοναδικό πρόβλημα αν χάσει το συγκεκριμένο ματς. Ο κόσμος θα γεμίσει και πάλι το γήπεδο της Παλμασέκα, αν όμως έρθει άλλη μια ήττα και μάλιστα από τη μισητή σε εκείνη Αμέρικα, οι συνέπειες είναι άγνωστες. Είναι πολύ πιθανόν να μην τελειώσει καν το παιχνίδι, όπως έχει συμβεί αρκετές φορές σε παιχνίδια της εντός έδρας με τέτοια σημασία, βαθμολογική και γοήτρου.

Τιμωρημένος ο μπακ Φράνκο.

Ντεπορτίβο Κάλι Στατιστικά

* Χωρίς νίκη στα 7 τελευταία, δέχτηκε σε όλα τουλάχιστον από 1 γκολ, έχασε τα 6.

* Δέχτηκε πρώτη γκολ στα 6 τελευταία.

ΑΜΕΡΙΚΑ ΝΤΕ ΚΑΛΙ

Προηγούμενο ματς: Διέλυσε με 4-1 την Τζούνιορ που αγωνίστηκε με αλλαγές. Προηγήθηκε με 4-0 με Ολγάδο (35’, Έντουαρ Λόπες (45’+2), Μποκανέγκρα (76’) και Μπάριος (77’), δέχτηκε μείωση του σκορ με πέναλτι από τον Πέρες στις καθυστερήσεις.

Πέρασε εντελώς το δύσκολο κομμάτι της σεζόν και έχοντας βρει φόρμα έγινε φαβορί για μια θέση στην οκτάδα που οδηγεί στα πλέι οφ. Τη βοηθάει πολύ και το πρόγραμμα, βρήκε την Τζούνιορ με το μυαλό στο Λιμπερταδόρες και όλη τη βασική ενδεκάδα εκτός αποστολής, εκεί ασφαλώς οφείλεται και η έκταση του σκορ.

Πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο μεγάλο ντέρμπι της πόλης με την Ντεπορτίβο στην Παλμασέκα, με στόχο τη νίκη και τίποτα λιγότερο. Όχι απλώς για να εξασφαλίσει η ίδια την παρουσία στα πλέι οφ, αλλά για να βαθύνει την κρίση στη μεγάλη αντίπαλο στην πόλη.

Αμέρικα ντε Κάλι Στατιστικά

* Αήττητη στα 5 τελευταία, κέρδισε τα 4.

* Στο τελευταίο με την Τζούνιορ έσπασε σερί 4 αγώνων που τελείωσε με παίκτη λιγότερο.